reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

BU ÇOCUKLAR HEM ANNESİZ HEM BABASIZ

Son Güncelleme :

25 Mayıs 2015 - 17:12

/ 161 views kez okundu.
reklam
BU ÇOCUKLAR HEM ANNESİZ HEM BABASIZ
reklam

Babalarının ölümünün ardından akrabaları ile birlikte Eruh’tan Siirt’e göç eden Zing ailesinin çocukları anneleri de evi terk edince kimsesiz kaldılar. Hem annesiz hemde babasız kalan çocuklara  akrabaları ve komşuları bakıyor.  2009 yılında babalarının ölmesinin ardından 3’ü çocuk yaşta  6 kardeş anneleri ve akrabaları ile birlikte Eruh ilçesinin Payamlı Köyü’nden il merkezine göç ettiler. Ancak çocukların başına gelen sıkıntılar sona ermedi ve 6 gün önce anne Gülşah’da evi terk edince çocuklar kimsesiz kaldı.

Evi terk eden annesinin bulunması için karakola gittiklerini aktaran ailenin en büyük çocuğu Zeynep Zing (21), 2009 yılından sonra göç ettikleri Siirt’te 6 yıldır sefil bir hayat sürdürdüklerini, annesinin de evi terk etmesiyle tamamıyla çöktüklerini söyledi. Zeynep Zing, “Babamın vefatından sonra maddi imkansızlık hiçbir zaman peşimizi bırakmadı. Annemizin de evi terk etmesi üzerine tüm dünyamız başımıza yakıldı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Annemizin bulunması için karakola gittik. Ancak halen kendisinden bir haber alamıyoruz. Hayatından kuşku duyuyoruz.” diye konuştu.

İş bulmak için kardeşi Mehmet ile birlikte okulu mecburen yarıda bıraktığını aktaran Abdurrahman ise, babasının ölümü üzerine kardeşlerine bakmak için çalışmaya mecbur kaldığını, bu dönemde iş aradığı sırada devamsızlıktan kaldığını söyledi. Abdurrahman, bir daha da okula gitmediğini aktararak, imkan verilirse kardeşiyle yeniden okuluna devam etmek istediğini dile getirdi.

babalari-6-yil-once-olen-6-alti-cocugu-anneleri-7341978_7735_m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÜNDEN BERİ DUYURUYORDUK 

DEVLET O AİLEYE SAHİP ÇIKTI
Haber bültenimiz yayınlanmadığı sırada alt yazı olarak dramlarını duyurduğumuz Zing kardeşlere el uzatıldı. Harekete geçen Siirt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, aileyi evinde ziyaret ederek nakdi, ayni ve psikolojik destek sunmak için inceleme yaptı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Destek Uzmanı Ahmet Sevgin ise, aileyi ziyaret ederek Gülşen Zign’in aile içi şiddetten dolayı evi terk ettiğini öğrendiklerini söyledi. Sevgi, “Neler yapılabileceği ile ilgili aile fertleri ve komşularıyla tek tek görüştük. Ailede, baba vefat ettiği için ergen olan çocuklarla ilgili sahip çıkma sorunu var, anne bunlara sahip çıkamıyor. Bu amaçla evi terk etmiş. Bunlara ‘nasıl yardımcı olabiliriz, ne yapabiliriz’ diye inceleme yaptık. Ailenin ev problemleri var. 6 kişi bir odada kalıyor. Ev rutubetli, bununla ilgili bir çalışma yaptık. Siirt Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile diyalog halinde evin tadilatı ile ilgili bir çalışma yapacağız” diye konuştu.

YARDIMLAR İKİ KATINA ÇIKARILDI
Devletin vatandaşına her zaman sahip çıktığını aktaran Sevgi, “Müdürlüğümüz aileye her ay 574 milyon lira yardım yapıyor. Para annenin banka hesaplarına yatıyor. Anne dul olduğu için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan iki ayda bir 500 lira yardım yapılıyor. Ancak yaptığımız incelemede bu yardımların yeterli gelmediğinden, yardımların iki katına artırılması için çalışma yaptık. Ayrıca aileye yine vakıf aracılığıyla kömür, gıda ve eğitim yardımları ve ev onarım için yardım yapılması sağlanacak” şeklinde konuştu.

AİLE FERTLERİNE PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANACAK
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Psikologu Mehmet Özakın, “Ailenin annesi Gülen Zign’in 4 günden beri kayıp olması çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki yaptığını tespit ettik. Ailenin büyük çocuğun da şu an eve gelmemesi olayın şiddetini gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla gerekirse ailenin büyük kızı Zeynep ve diğer çocuklara rehber hocalar aracılığıyla rehberlik ve psikolojik eğitim vereceğiz” dedi.

“ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN”
Evi terk eden Gülşen Zingi’in 6 çocuğuna eltisi Ayşete Zing bakıyor. Eltisinin eve dönmesi çağrısında bulunan Ayşete Zing, “Ben de 13 yıl önce eşimi kaybettim. 6 yıl önce eltim de kocasını kaybetti. 2 kadında duluz ve 13 çocuklarımız var. Eltimin çocuklarına da ben bakıyorum. Eltim ekonomik sıkıntılar ve aile içinde yaşanan tartışmadan dolay dayanamadığı için çocuklarını bırakıp gitti. Ben bu durumda bütün çocuklara bakamıyorum. Allah Devletten razı olsun imkanlar ölçüsünde bize destek çıkıyordu. Bugün de ev gelen yetkililer yardım yapacaklarını söyleyerek bizi sahiplendiler. Çocukların geleceğinden kuşku duyuyorum. Biran önce eltimin evine, çocuklarının yanına gelmesini bekliyorum” diye konuştu.
2009 yılında babalarının vefat etmesiyle daha iyi bir yaşam kurmak için Eruh ilçesinden il merkezine göç eden aile, kenar mahallesine bir gece kondu da yaşamlarını sürdürüyor. Tüm zorluklara rağmen hayata tutunmaya çalışan kardeşler, 4 gündür evi terk eden annelerinin, 2 gündür de eve gelmeyen en büyük ağabeylerinin biran önce dönmesini bekliyor.

babalari-6-yil-once-olen-6-alti-cocugu-anneleri-7341978_x_1699_o babalari-6-yil-once-olen-6-alti-cocugu-anneleri-7341978_9376_m

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.