reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

BU ÇOCUKLAR BİZİM

Son Güncelleme :

18 Mayıs 2015 - 17:44

/ 98 views kez okundu.
reklam
BU ÇOCUKLAR BİZİM
reklam

Okullar bir ay kadar sonra uzun bir yaz tatiline girecek. Yaklaşık üç ay sürecek olan bu tatilde öğrencilerimiz bir yandan bir yılın yorgunluğunu atmaya çalışırken bir yandan da bilgilerine yeni bilgiler eklemeye çalışacak, yeni yerleri görecekler. Tatilden arzu edilen ve amaçlanan bu hedeflere kaç öğrencimiz ulaşabilecek? İlimiz açısından baktığımızda hiçte parlak bir tablo görünmüyor.
Bu öğrencilerin bir bölümü elbette il dışına gezmeye gidebilecek, bir kısmı evlerinde internet bağlantıları varsa oradan yararlanacak, kitap okuyacak. Bir bölümü de iki dönem halinde açılmakta olan yaz Kur’an Kurslarına devam edecek. Hemen hemen bütün camilerde açılmakta olan bu kurslar, gerçekten öğrencilerimiz için çok yararlı. Onların kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okumayı ve temel dini bilgileri öğrenmelerini sağlıyorlar. Ama üzülerek belirtelim ki bu kurslar bütün öğrencilerimizi kapsayamıyor.
Öğrencilerimizin tatillerini değerlendirebilecekleri bir başka alanda yaz spor kursları. 20’ye yakın branşta açılan bu kurslarımızda çok önemli sayıda öğrencimize yaz boyunca ev sahipliği yapacaklar.
Bunların çok az bir bölümü de gerçekten yaşlarına ve bedenlerine uygun bir iş bulabilecekler. Bir lokantada garson, bir iş yerinde tezgahtar olabilenler şanslı sayacaklar kendilerini. Peki geri kalan bölümü? İşte vahim tablo orada ortaya çıkıyor.
Bu çocukların büyük bir bölümünü sokaklar bekliyor. Ya sokaklarda o cılız bedenleri ile sabahtan akşamın alaca karanlığına kadar ayakkabı boyacılığı, mendil satıcılığı yapacaklar, ya da dilencilik. Her ikisinde de yaz güneşinin o kavurucu sıcaklığı altında yarı aç yarı tok sokaklarda dolaşıp duracaklar.Bizlerde bazen acıyarak ya da bazen hiç düşünmeden onlara para verecek veya onlardan bir şeyler satın alacağız.
Diğer bir bölüm öğrencimizde internet cafelerin müdavimi oluyorlar. Günlerini orada boşa harcıyorlar.
Bu nedenle şimdiden önlem almak gerekiyor. Bu çocuklarımızın enerjilerini değerlendirebilecekleri, yeni bilgiler ve beceriler öğrenebilecekleri alanlar bulmamız gerekiyor.
Onları her türlü kötülükten koruyup, donanımlı iyi birer insan olarak yetiştirmek zorundayız. Bu geleceğimiz açısından çok ama çok önemli.

cocuk-isci_2 boyaci-cocugun-kitap-keyfi-4333891_o Screenshot_1

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.