reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

Bölgenin Geri Kalmışlığına Turistler Bile Şaşırdı

Bölgenin Geri Kalmışlığına Turistler Bile Şaşırdı

Son Güncelleme :

06 Mayıs 2015 - 14:22

/ 123 views kez okundu.
reklam
Bölgenin Geri Kalmışlığına Turistler Bile Şaşırdı
reklam

Romanya, Polonya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Makedonya‘dan Siirt‘te gelen 20 kişilik heyet, bölgenin yer altı zenginliklerinin ve doğal ürünlerinin çok olmasına rağmen neden gelişmediğine şaşırdı.AB Eğitim ve Gençlik Programları Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği kapsamında düzenlenen proje ile Siirt‘e gelen Romanya, Polonya, Hırvatistan, Bulgaristan veMakedonya‘dan yaklaşık 20 kişilik genç, Siirt Üniversitesi Turizm ve Spor Eğitim Uygulama Merkezini ziyaret etti. Heyet daha sonra ziyaret ettikleri Siirt Ürünleri Araştırma Derneği Merkezi’ne giderek, burada Siirt‘in ürünleri olan fıstık, menengiç kahvesi, tokmakla hazırlanan bakır ürünlerini, işlemeli Siirt battaniyesini, Pervari balı, Şirvan vePervari yataklarında çıkartılan bakır ve mermer örneklerini inceledi.Daha sonra Dernek Başkanı Vehip Emrah, konukları için tencerede hazırladığı menengiç kahvesini ikram etti. Emrah, gelen konukların Siirt ürünlerine hayran kaldığını belirterek,Siirt‘in ve bölgenin bu kadar doğal ürünleri ve yer altı zenginliklerine sahip olmasına rağmen neden gelişmediğini sorduğunu söyledi. Emrah, “Gelen konuklar Siirt ürünlerini hayranlıkla inceledi. Özellikle menengiç kahvesi tadına hayran kalan turistler, İşlemeliSiirt battaniyesi, petrol, bakır ve mermer yataklarından çıkarılan örnek numunelerin sanayide neden işletilmediğini sordu. Bu kadar çok doğal ürünlerin kendi ülkelerde ve kentlerinde olması durumunda sadece bu ürünlerle bile binlerce insana istihdam oluşturulacağını söylediler. Biz de kenti doğal değerlerimizi organik ürünlerimizi işleyip tanıtamadığımızı söyledik. Gelen konukları en iyi şekilde ağırladık” dedi.

ŞEHRİN TARİHİ YERLERİNİ GEZDİ

Yabancı konuklar daha sonra gruplara ayrılarak şehrin farklı bölgelerindeki Tarihi Ulu Cami, Tillo‘daki tarihi yapıları gezerek tarihi dokuyu yakından gördü.1 hafta Siirt‘te misafir edilecek olan konuklar, Siirt Üniversitesi‘nde devam eden girişimcilik eğitimi faaliyetlerinin yanı sıra üniversitenin spor tesislerini gezecek. Gezinin son günü Tillo Kalesi, Taşbaşı (Rasıl Hacar) ve Deyr mevkiinde bulunan kiliseyi ziyaret ettikten sonra Siirt‘ten ayrılacak.

bolgenin-geri-kalmisligina-turistler-bile-sas-7277047_x_o

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.