son dakika

BÖLGEMİZ GIDA HARCAMASINA EN YÜKSEK PAYI AYIRDI

Eylül 15, 2020 | by kanal56
BÖLGEMİZ GIDA HARCAMASINA EN YÜKSEK PAYI AYIRDI
Güncel
0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Siirt Bölge Müdürlüğü, 2019 Yılı Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel) sonuçlarını paylaştı. TÜİK Siirt Bölge Müdürü Ercüment TOKA tarafından yapılan açıklamada “Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerinden oluşan TRC3 Bölgesinde hanehalkı tüketim harcamalarının türlerine göre dağılımı incelendiğinde; harcama türleri içinde en fazla payı %29,2 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ayırırken; konut ve kira harcamalarına %20, ulaştırma harcamalarına %14,8, giyim ve ayakkabı  harcamalarına %7,6 pay ayırdı. Harcama türleri içinde en düşük pay %0,8 ile eğitim hizmetleri harcamaları olurken bunu %1,6 ile Sağlık harcamaları, %2,2 ile eğlence ve kültür harcamaları izledi.

Türkiye genelinde ise hanehalkı tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecek ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde konut ve kira harcamalarına en yüksek payı %28,6 ile TR1 (İstanbul) bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge %19,8 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) oldu.

Gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge %34,4 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) iken en düşük olduğu bölge %15,9 ile TR1 (İstanbul) oldu.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı %22,7 ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge %10,5 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) oldu.

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde eğitime %3,7 ile en yüksek payı TR1 (İstanbul) bölgesi ayırırken, TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) %0,6 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.

Sağlık harcamalarına ise en yüksek payı %3,1 ile TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir) bölgesi ayırırken, en düşük payı %1,0 ile TRC3 (Şanlıurfa, Diyarbakır) bölgesi ayırdı” dedi.

Paylaş

Comments are closed.