son dakika

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ TAHRİP EDEN ZANLI SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Nisan 21, 2020 | by kanal56
BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ TAHRİP EDEN ZANLI SUÇÜSTÜ YAKALANDI
Güncel
0

Siirt’te doğal dengeyi bozan ve biyolojik zenginliği tahrip eden bir kişi yakalandı. Kişinin beraberinde bulunan ve dondurma yapımında kullanılan salebin elde edildiği 378 kg ağırlığındaki orkide çiçeği tohumlarına da el konuldu.
Valilikten yapılan açıklamada “20.04.2020 Günü Saat 10:30 Sıralarında Tillo Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Sahası İçerisinde Tillo İlçesi İkizbağlar Köyüne Düzenlenen Kolluk Devriyesi Sırasında (1) şüpheli Şahsın Çeşme Önünde Çuvallar İçerisindeki Salep Bitki Yumrusu (Orchis morio ) Orkide Grubundan Topraktan Arındırmak İçin Yıkadığı Tespit Edilmesi Üzerine Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bilgi verilerek gözaltına alınan şahısın Biyokaçakçılık yaptığı tespit edilmiştir.
Yapılan İncelemelerde;
16 Çuval İçerisinde 378 kg salep bitkisi soğanı olduğu anlaşılmış olup Biyolojik Çeşitliliği Tahrip Suçundan ilgili şahıssa Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 9.Maddesinin (a) ve (f) bentlerinde belirtilen hususa aykırı olarak biyolojik çeşitliliği tahrip etmek suçundan dolayı aynı kanunun 20.maddesinin (k) bendine göre 73.747,00 (Yetmişüçbinyediyüzkırkyedi) TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.
Nesli Tehlikede Olan Yabani Bitki ve Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’ye göre, nesli tehlike altında türler listesinde bulunan ve koruma altına alınan salep bitkisinin doğadan toplanmasına izin verilmiyor. Salep ve yabani orkidelerin kök yumrularının sökülerek ticari amaçla toplanması, endemik olan bu bitkilerin zaman içinde yok olma tehlikesini ortaya çıkardığı için Şube Müdürlüğümüz tarafından tekrar uygun koşullarda doğaya kazandırılması için Siirt Üniversitesi Rektörlüğü’ne 378 Kg Salep Soğanı Teslim Edilmiştir.
Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü; İl Jandarma Komutanlığı ve Köy muhtarlarımızla Biyokaçakçılıkla ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.
Sahip olduğumuz bu zenginliği korumak ve yabancılar tarafından izinsiz olarak tabiattan toplanmasını engellemek hepimizin görevi. “ denildi.
Açıklamanın son bölümünde arazide yabancıların tabiattan canlı örnekler topladıklarını gören vatandaşların hiç vakit kaybetmeden 156 Jandarma İmdat hattına ihbarda bulunmaları önem arz ettiği belirtildi.

Paylaş

Comments are closed.