son dakika

BİR KEZ DAHA TARİHİN İZLERİ ARANDI, TARİHİ AKABE YOLU YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Mayıs 14, 2022 | by kanal56
BİR KEZ DAHA TARİHİN İZLERİ ARANDI, TARİHİ AKABE YOLU YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
Güncel
0

Siirt il merkezine 3 km uzaklıktaki tarihi akabe yolunda yürüyüş yapıldı.Siirt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleşen yürüyüşte gençler geçmişi 3500 yıla dayanan ve Asurlulardan kalma olduğu bilinen akabe yolunu bir kez daha yürüyerek, tarihin izlerini araştırdılar.

Halen yapım aşamasında olana kapalı ceza ve infaz kurumunun yakınlarında başlayan yürüyüş, Ilısu Baraj Gölü kıyısında sona erdi. Yürüyüşe katılanlar buradan feribotlara binerek tahte mendik olarak bilinen yere geldiler. Gençler yürüyüş güzergahında dev Türk Bayrağını kayalıklara astılar.

Yürüyüş etkinliğini gençlik haftası kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirdiklerini belirten Belediye  Kültür  ve Sosyal İşler Müdürü Murat Özekinci “Siirt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak gençlik haftası münasebetiyle Siirt’te gençlerimiz ile birlikte burada geçmişi takriben 3500 yıllık bir tarihe dayanan tarihi Akabe yolunda gençlik yürüyüşü tertip ettik. Bu yürüyüşümüzdeki amacımız gençlerimizi bir araya getirmek ve aynı zamanda Siirt’in geçmiş tarihini onlara tanıtabilmek. Bu yürüyüşlerde bizlere destek olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve bizlere desteğini esirgemeyen kıymetli valimize  teşekkür ediyoruz.” Dedi.

ÇEKÜL Vakfı Siirt İl Temsilcisi Ayhan Mergende akabe yolu hakkında yaptığı açıklamada “ Osmanlı İmparatorluğu son dönem mutasarrıflarından Arifi Paşanın kendi görev alanına giren bölgede yaptığı seyahate ilişkin izlenimlerini içeren eseri İstanbulda Millet Kütüphanesinde yazma eserler bölümünde bulunuyor. Bu eserden edindiğimiz bilgilere göre dünyada üç tane akabe bulunmaktadır.İnsan eliyle yapılmış zor sarp geçit anlamına gelen akabelerden bir tanesi de Siirttedir. Siirt Akabesi MÖ 1500 lü yıllarda Asurluraların bölgede egemenlik kurdukları dönemde yapılmıştır.” Bilgilerini verdi.

Yürüyüşe üniversite gençleri genç Kızılay ile Bisiktlet ve Doğa Derneği üyeleri ile bazı vatandaşlar katıldı.

Paylaş

Comments are closed.