reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

BÊKÊR OYUNU SANAT SEVERLERDEN BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Son Güncelleme :

18 Mayıs 2015 - 18:43

/ 127 views kez okundu.
reklam
BÊKÊR  OYUNU  SANAT SEVERLERDEN BÜYÜK BEĞENİ  TOPLADI
reklam

Siirt Belediyesi 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen tiyatro gösterimi kapsamında Tiyatro Avesta tarafından sergilenen Bêkêr (Beceriksizler) oyunu sanat severlerden büyük beğeni topladı.
Siirt Belediyesi’ne bağlı Eğitim Evi (MAPER), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle tiyatro etkinliği düzenledi.  Kızlar Tepesi Amfi Tyatrosu’nda yapılan etkinliğe Siirt Belediyesi Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, HDP ve DBP il ilçe yönetimi, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Siirt il genel meclisi üyeleri, Kurdi-Der, DBP Gençlik Meclisi, İHD, TUHAD-DER, MEYA-DER, NÇM, KESK, BERFİN Kadın Danışma Merkezi, KJA, SİDA-DER, BOTAN-DER’in yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
Amfi tiyatroya “Em bi xweseriya demokratik ber bi perwerdehiya bı kurdi ve dimeşin” yazılı pankartın asıldığı tiyatro gösterimi etkinliği, saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından MAPER Öğretmeni Sohbet Altan Çetin tarafında yapılan konuşmada, Celadet Ali Bedirxan, Osman Sebri,  Cegerxwin ve Musa Anter ile Kürt öğretmenleri ve özgürlük şehitlerini anarak başladığı konuşmasında, her sistemin çıkarları doğrultusunda gençlere eğitim verdiğini kaydederek, “Bu sistemler gençleri kendi istekleri ve çıkarları doğrultusunda eğitebilmek için, bütün ekonomisini eğitime yatırır. Biz Kürtlerin de kendi eğitim sistemini oluşturma konusunda çabaları var ancak Kürdistan 4 parçaya bölündüğü için düzenli bir sistem oluşturulamıyor” dedi. Türkiye’de yaşayan Kürtlerin bu konudaki çabalarının yetersiz kaldığını ifade eden Çetin, “İstenilen düzeyde olmamasına rağmen, Kürtler kendi imkânları doğrultusunda çocuklar ve gelecek için çalışmalarını sürdürüyor. Türk Devleti kendi sistemi ile eğitim alanında asimile politikalarını geliştirdi ve gençliği kendi hizmetine koydu. Kürt Özgürlük Hareketi buna müdahale olarak kendi eğitim alanlarını ve kurumlarını geliştirdi. Amacımız özelde Kürdistan’da genelde Türkiye’de yaşayan her dilin rengiyle, farkıyla kendini yaşatması. Kendi dilimize sahip çıkmak için bu mücadeleyi geliştirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.
Çetin’in konuşmasının ardından yönetmenliğini Aydın Orak’ın yaptığı, Cuma Boyunkara’nın yazıdığı ve intihar etmek isteyen iki erkeğin bir türlü ölememesi ve daha sonra yaşamlarına bir kadının girmesinin ardından erkeklerin dünyalarında yaşanan değişimin anlatıldığı Bêkêr (Beceriksizler) isimli tiyatro oyunu Tiyatro Avesta oyuncuları tarafından sergilendi.
Seyirciden büyük beğeni toplayan oyun ardından Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir yaptığı konuşmada, oyunu izlemeye gelen yurttaşların 15 Mayıs Kürt Dil Bayramını kutlayarak, “Kürt Dil Bayramı nedeniyle belediye yönetimi olarak Siirtli sanatseverleri Kürtçe bir oyunla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Oyun kadının yaşamdaki rolünü ve kadının yaşamdaki varlığının önemini oyun ile bir kez daha gördük. Buda bize yaşamda kadının her alandaki mücadelesini daha yükselmek gerekliliğini bir kez daha gösterdi. Kadın tolumda özgürleştikçe, toplumda özgürleşecektir. Bu anlamda tüm Tiyatro Avesta oyunlarına ve emekçilerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Epözdemir yaptığı konuşma ardından oyuncuları tebrik ederek, oyuculara çiçek verdi.

tiyatro-2

tiyatro-12

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.