reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

BATTANİYECİLİK CAN ÇEKİŞİYOR

Son Güncelleme :

01 Ağustos 2015 - 13:49

/ 148 views kez okundu.
reklam
BATTANİYECİLİK CAN ÇEKİŞİYOR
reklam

Siirt’te özgü bir el sanatı olan battaniyecilik can çekişiyor. Bir zamanlar binlerce kişi ekmek kapısı olan bu güzel satanla günümüzde ilgilenenlerin sayısı 200-300 kişiyi bulmuyor.

Doğal tiftikten tamamen el ürünü olan bu sanat son yıllarda fabrikasyon battaniyelerin yediği büyük darbenin ardından, tiftik yerine suni elyaf kullanımının yaygınlaşması ile ikinci darbesini yiyor. Siirt Üniversitesi El Sanatları Araştırma Merkezi bu konuda sergilediği çabalar ve ürettiği orjinal ürünlerle dikkat çekiyor.

El sanatları merkezinde çalışan  üç ustadan biri olan Özgür Harman battaniye veya battaniyeden üretilmiş bir ürün alacakları gerekli incelemeyi yaparak suni elyaf karıştırılmış ürün almamaları konusunda uyardı.

Merkezlerinde aslına uygun olarak çeşitli boylarda battaniye seccade, heybe,  atkı bere olmak üzere 30 civarında ürün üretildiğini belirten Harman resim sanatından yararlanarak dokudukları resimli battaniyelerin çok büyük ilgi çektiğini söyledi.

 

 

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.