son dakika

BAĞ BOZUMUNUN ARDINDAN NAR HASADI BAŞLADI, PİRİNÇLİ KÖYÜNDE 750 TON NAR ÜRETİLMEKTEDİR

Ekim 1, 2021 | by kanal56
BAĞ BOZUMUNUN ARDINDAN NAR HASADI BAŞLADI, PİRİNÇLİ KÖYÜNDE 750 TON NAR ÜRETİLMEKTEDİR
Güncel
0

Siirt’te bağ bozumunun ardından düzenlenen bir törenle nar hasadına başlandı. Hasadın başlaması nedeniyle Şirvan İlçesine bağlı Pirinçli köyünde bir tören düzenlendi.

Bir nar bahçesinde düzenlenen törende nar hasadına başlandı ve konuşmalar yapıldı. Çiftçiler adına yapılan konuşmada  Abdülalim İrgav, sorunlarını anlattı ve sulama başta olmak üzere bazı taleplerde bulundu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergun Demirhan da yaptığı konuşmada nar üretimi hakkında bilgiler  verdi. Demirhan “Şirvan ilçemizde özellikle zivzik narı ile meşhur bir ilçemizdir. Bunun dışında da arıcılık üzüm üretimi ve dolayısıyla meşhur İskambo pekmezi, küçükbaş hayvan varlığı ile tarım ve hayvancılık alanında en önemli ilçelerimizden bir tanesidir. Sadece Şirvan ilçemizde yıllık 250 tona yakın alabalık üretimimiz vardır. Siirt ilimizde toplamda  yaklaşık 10 bin ton nar üretimimiz bulunmaktadır. Bu üretimin 4500 dekarı Şirvan ilçemizde yapılmaktadır ve yaklaşık üretimimiz 4500-5000 ton civarındadır. Pirinçli köyümüzde nar üretim alanları 650 dekarı aşmış durumdadır ve 750 tonun üzerinde de nar üretimimiz bulunmaktadır. Nar üreticilerimizin sorunlarını biliyoruz. S on yıllarda pazarlamada ve satışta bazı sıkıntılar yaşamaktadırlar.  Fiyat istikrarsızlığı da mevcuttur.” Dedi.

Milletvekili Osman Örende  törende bir konuşma yaptı. Ören “ Şu anda tarımda ve hayvancılıkta da çok önemli bir seviyeye geldik.Ama bizim şu anda Türkiye’ye sunabildiğimiz 4-5 tane markamız var. Coğrafi işaretlerini alan 4-5 markamız bulunmakta. Fıstık, bal battaniyemiz perde pilavımız bir yanımız bunlar marka oldu. Zivzik narı dediğimiz anda aklımıza Şirvan geliyor. Büryan dediğimiz anda aklımıza Siirt geliyor.  Fıstık dediğimizde artık ayrı bir tür olarak Siirt fıstığı aklımıza geliyor. Şu anda Siirt fıstığını Avrupa’nın her kesiminde bulabilirsiniz. Türkiye’de tüm alışveriş merkezlerinde her tarafta Siirt fıstığı kendi ismi ile artık anılmaya başlandı. Bunun şehrimize ve ekonomisine de katkısı var. Biz bunlarla kalkınabiliriz.  Biz tarımsal alanda ve hayvancılık alanında özellikle dini alanda bile turizm ve doğa turizmi olarakta bizim çok ilerde olmamız lazım. Fakat 40 yıldır süren bir sıkıntımız vardı, terör sıkıntısı, köylümüz rahat rahat bahçesine gidemiyordu, Ekemiyordu, biçemiyordu. Ama çok şükür güneydoğu terör dedi mi artık en son sıralarda geliyor. Şuanda ekonomi olarak nasıl kalkınabiliriz köylülerimizi nasıl tekrar memleketlerine geri getirebiliriz? Biz bunun  çabası  içerisindeyiz ve destekleri bekliyoruz. Tarım il müdürü ve ekibine teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Nar hasadı törenine Kaymakam Recep Hasar, AK Parti il başkanı Av.Ekrem Olgaç,  belediye başkanları Necat Cellek, Tayyar Özcan, Salim Seven bal il müdürleri ve köylüler katıldı.

 

 

Paylaş

Comments are closed.