reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
CANLI TV
Kanal56

Kanal56 TV RTÜK’e yapılan başvuru sonucunda Türkiye’de resmi lisans alan dijital kanaldan biridir. Siyasetten yaşama, tarihten sanata kadar birçok konuda Siirt'in kalbinin attığı Kanal56 TV, sesinize ses olmaya, sizlerin sesini daha büyük kitlelere duyurmaya devam ediyor.

Google News

ANNELER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Son Güncelleme :

11 Mayıs 2015 - 12:32

/ 141 views kez okundu.
reklam
ANNELER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
reklam

 “Kentteki Kadın Profili ve Kadına Yönelik Şiddet Araştırma” isimli rapor açıklandı. Siirt Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Elif Akgül Ateş, yapılan araştırma sonucu hazırladıkları raporun kadınlar açısından zorlu bir hayatın özeti olduğunu kaydetti.

 Siirt Belediyesi Kadın Kurulu tarafından yapılan basın toplantısına, Siirt Belediyesi Eş Başkanı Belkıza Beştaş Epözdemir, HDP ve DBP il ilçe yönetimi ile HDP Siirt Milletvekili Adayı Hatice Sevip Tekin katıldı. Kısa bir konuşma yapan Epözdemir; “Mahabad’da çalıştığı otelde İtlaat elemanlarının tecavüzünden kurtulmaya çalışırken yaşamını yitiren 25 yaşındaki Kürt kadını Ferinaz Xosrowanî’nin onurlu direnişini saygıyla selamlıyorum” dedi. Anneler Günü’nün kapitalizmin ürünü olan savaş nedeniyle ağlayan anneler varken bu günü kutlamayı doğru bulmadıklarını kaydeden Epözdemir; “Çünkü sistem, bilinçli bir şekilde kadının bedenini ve sevgiyi metalaştıran ‘Sevgililer Günü’ ve ‘Anneler Günü’ gibi özel günleri tüketim aracı olarak kullanmaktadır.” dedi.

Raporu açıklayan Siirt Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Elif Akgül Ateş, hazırlanan Kadın Profili anketinin Siirt’teki kadınların yaşamsal sorunlarını tespit etme konusunda önemli bir çalışma olduğunun altını çizdi. Ateş, “Bu anketi hazırlamaktaki öncelikli hedefimiz, işsiz, göç eden ev kadınlarının ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal alanlarda yaşadıkları her türlü sorunu açığa çıkarmak ve bunlara yönelik çözüm mekanizmaları geliştirmek, toplumsal bir duyarlılık oluşturmaya yönelik bir eylem planı hazırlamaktır. Bununla birlikte cinsiyetçi ideolojinin, toplumsal değer yargılarının ve kültürün kadının konumunu belirlemedeki rolünü irdeleyerek, kadının toplumsal konumunu belirlemeyi hedefledik.” şeklinde konuştu. Ateş yapılan araştırmalar sonucu Siirt nüfusunun yüzde 51,50’sinin erkek, yüzde 48,50’sinin kadın olduğu sonucuna vardıklarını ifade etti.

18 yaş altında evlenme oranı yüzde 75,3.

Yapılan araştırmaya toplam 989 kadının katıldığını belirten Ateş; “Nitel araştırma için, nicel araştırmada şiddete uğradığını belirten 23 kadın ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve kendi yaşamlarında maruz kaldıkları şiddet deneyimleri ve kadın algısı ayrıntılı olarak belirlenmeye çalışılmıştır.” şeklinde konuştu. Araştırmaya katılan kadınlardan 18 yaşın altında evlenmiş olanların yüzde 75,3’ünün istemleri dışında zorla evlendirildikleri sonucuna vardıkları kaydedilmiştir.

Yapılan toplantının ardından toplantıya katılan kadınlar Siirt Devlet Hastanesi’nde tedavi gören kadınları ziyaret ederek kadınlara karanfil dağıttı.

srt-10-05-15-belediye-anket-aciklama (7)

srt-10-05-15-belediye-anket-aciklama (9)

srt-10-05-15-belediye-anket-aciklama (4)

reklam

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.