son dakika

45 YIL SONRA  HİZMET İÇİN MEMLEKETİNE DÖNDÜ

Ocak 16, 2020 | by kanal56
45 YIL SONRA  HİZMET İÇİN MEMLEKETİNE DÖNDÜ
Güncel
0

DOÇ.DR. VURAL: “VEFA BORCUMU ÖDEMEK İSTİYORUM”

Vefa borcu 45 yıl sonra onu memleketine geri döndürdü. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevine başlayan Doç. Dr. Selahattin Vural memleketine olan vefa borcunu ödemeye geldiğini söyledi.

1954 yılında Siirt’in  Tillo İlçesin de doğduğunu ve on yaşında iken Siirtten ayrıldığını, bir yıl hariç bütün yaşamını il dışında geçirdiğini  belirten Doç.Dr.Vuralmemleketine olan vefa borcunu ödeme konusunun hep zihnini meşgul ettiğini ve aradan geçen bunca yıldan sonra bunu ifa etme imkanı bulduğu için mutlu olduğunu belirtti.

İlkokulun ikinci sınıfını Tillo’ da okuduğunu belirten Doç. Dr. Vural “O yıl babamın işi nedeniyle Hakkari’nin Yüksekova ilçesine taşındık. İlkokulu burada bitirdim.O zamanlardan beri okumayı çok sevdiğim için rahmetli babam  o yaşta beni Hürriyet Gazetesi ile Hayat Dergilerine abone yapmıştı.Gazete 8-10 günde bir toplu olarak geliyordu.Büyük bir heyecanla bekliyor ve hemen okumaya başlıyordum.Yüksekova’da o zamanlarda ortaokul olmadığı için tekrar Siirt’e döndüm. Birinci sınıfı anneannemin yanında okudum. Ortaokul açılınca da Yüksekova’ya döndüm. Ortaokuldan sonra yatılı lise ardından tıp öğrenimimi ve uzmanlık eğitimimi, Van, Ankara ve İstanbul da tamamladım. İlk görev yerim Viranşehir Devlet Hastanesi oldu. Kurucusu olduğum bu hastaneyi 9 ayda ameliyat yapılabilecek konuma getirdim.”  Dedi.

Doğu ve Güneydoğu Bölgesini çok sevdiğini belirten Doç.Dr. Vural şöyle devam etti ”Ardahanda Askeri Hastanesinde vatani görevimi yerine getirdikten yeni açılacak olan İstanbul Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kurucu başhekim yardımcısı olarak atandım. Bu hastanenin her aşamasında  33 yıl  kesintisiz olarak görev yaptım. Burada görev yaparken yıllardan beri hep zihnimde ayrı bir yeri olan memleketime vefa borcu ödeme imkanı doğunca İstanbul da ki bütün imkanlarımdan feragat ederek 45 yıl önce çıktığım memleketime tekrar döndüm. Şimdi bu vefa borcunu ödeme ve hemşerilerime hizmet etme imkanı bulduğum için çok mutluyum. Bunca yıllık meslek hayatımda çalıştığım iki hastanede çok sayıda doçent ve profesörün yetişmelerine katkıda bulundum, şimdi bu deneyim ve bilgimi memleketim için kullanacağım.”

Öğrenim hayatı boyunca çok zorluklar çektiğini ve çok kısıntılı imkanlar içerisinde okuduğunu belirten Doç.Dr. Vural gençlere içinde bulundukları imkanların durumuna bakmadan öğrenimlerini sürdürmelerini ve bol bol kitap okumalarını önerdi.

Doçentlikteki bekleme süresi tamamlanan ve yakında profesörlük unvanını alacak olan Doç.Dr.Vural, 1999 da Roma Üniversitesi Fıtık cerrahisi, 2000 yılında Köln de damar cerrahisi eğitimi aldı. Doç.Dr.Vural 2001 yılında da Amerikada Kaliforniya Üniversitesinde Endokrin kanser cerrahisinde araştırmacı olarak çalıştı.

 

 

Paylaş

Comments are closed.