son dakika

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEK MARANGOZCULUK

Ocak 30, 2018 | by kanal56
UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEK MARANGOZCULUK
Güncel
0

Siirt’te kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasına giren ve marangozculuk mesleğini yapanlar hayvan yemliği yaparak ayakta durmaya çalışıyor.


Siirt’te bir dönem Marangozlar Çarşısı’nda onlarca sanatkar bulunurken bu sayı bugün parmakla gösterilecek kadar azaldı. Marangoz ustası Ahmet Yaşar, son dönemde hazır ürünlere olan rağbet nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini aktardı. Yaylalara giden göçebelerin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesinin hayvan yemliği olduğunu söyleyen 25 yıllık marangoz ustası Ahmet Yaşar, “Daha önce pencere, kapı yapıyordum. Talep fazlalığından dolayı müşterilere 1 hafta sonra gel diyorduk. O zamanlar işler yoğun olduğu için iyi kazanıyorduk. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her şey hazır ürün haline geldi. Müşterilerde hazır ürüne yönelince işlerimiz durma noktasına geldi. Yıllardır yaptığımız marangozluk mesleğinin yok olmaması için hayvan yemliği yapmaya başladık. Bizi şimdilik ayakta tutan tek şey, göçebelerin hayvanları için kullandıkları hayvan yemliğidir. Hayvan yemliği dışında işlerimiz pek olmuyor. En çok bu aylarda sipariş alıyoruz. Kışın bitmesiyle işlerimizde durma noktasına gelecektir” dedi.

Babadan kalma mesleği ayakta tutmaya çalıştıklarını söyleyen Yaşar, “Marangozluk sanatımız teknolojiye yenik düştü. Sanatımız geriledi. Şuan bizi ayakta tutan tek şey göçebelere yaptığımız hayvan yemliğidir. Günde 2 veya 3 tane hayvan yemliği yaparak ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Hayvan yemliği fiyatlarının 80 ile 90 TL arasında değişiyor” diye konuştu.

Yayladan şehre yemlik almaya geldiğini söyleyen Abdulhakim Yıldız, “Kışın soğuklarda yaylalarda çadırlarda kalan hayvanlar için yemlikler yaptırıyoruz. Bu yemliklerde hayvanlarımıza saman, arpa veriyoruz” dedi.

Marangoz Yaşar, hayvan yemliği dışında başka bir şey yapamaz hale geldiklerini ve son yıllarda hazır ürünlere olan talebin artmasıyla sipariş alamaz olduklarını söyledi.

 

Paylaş

Comments are closed.