son dakika

ÜNİVERSİTEDEN BEREKETLİ KOYUNLAR

Kasım 18, 2017 | by kanal56
ÜNİVERSİTEDEN BEREKETLİ KOYUNLAR
Güncel
0

ROMANOV CİNSİ KOYUN SATIŞI BAŞLADI


Siirt Üniversitesinin ilimizde tarım ve hayvancılıkta verimliliği arttırmaya yönelik çalışmaları devam ediyor.  Veterinerlik Fakültesinin Ukraynadan getirdiği Romanov cinsi koyunların satışına başlandı.

Bir süre önce ilimize getirilen ve uyum süreci içerisinde sayıları 50 adetten 128 adede ulaşan koyunlar yetiştiricilerin büyük ilgisini çekiyor. Koyunların satışı nedeniyle Üniversitenin Kezer Kampusunda bir tören düzenlendi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Murat Yıldırım amaçlarının yeni ürünleri Siirt’e  getirterek çiftçi ve hayvan yetiştiricilerinin gelirlerini arttırmak olduğunu söyledi. Romanov cinsi koyunların Siirt iklimine büyük uyum sağladığını ve kısa sürede çoğaldığını belirten Prof. Dr. Erman ”Amacımız çiftçi ve yetiştiricimizin gelirin yeni ürünlerle arttırmaktır.Bu açıdan Romanov cinsi koyunlar avantajlıdır. Bu koyunlar ilimiz iklimine büyük uyum sağladılar. Kısa sürede sayıları 50 den 128’e çıktı.” Dedi.

Rektör Yardımcısı veteriner hekim Prof. Dr.Nihat Şındak’ta koyunların tam uyum sağladıklarını belirterek, şunları ifade etti  ”Bu koyunlar 7 ayda bir doğum yapıyorlar. Bu doğumlar da üçüz ve dördüz oranları yüksektir. İlimiz iklimine tam uyum sağlayan bu koyunların satışını başlatıyoruz.”

10 adet koyun satın alan Adnan Uyarda bu koyunları erken doğum yapmaları nedeniyle tercih ettiğini söyledi.

Paylaş

Comments are closed.