son dakika

ÜLKEMİZDE TARIMSAL ÖĞRETİMİN 171.YILI TÖRENLERLE KUTLANDI

Ocak 11, 2017 | by kanal56
ÜLKEMİZDE TARIMSAL ÖĞRETİMİN 171.YILI TÖRENLERLE KUTLANDI
Güncel
0

Ülkemizde tarımsal öğretimin 171. yıldönümü  düzenlenen törenle kutlandı. Ziraat Mühendisleri ve Siirt Üniversitesinin işbirliği ile düzenlenen törende tarımsal öğretimin tarihi, önemi ve gıda güvenliği konuları ele alındı.

Üniversitenin Kezer Kampüsü konferans salonunda düzenlenen törende Ziraat Fakültesi öğrencisi Mehmet Efe arkadaşları adına duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Zeki Erden’de yaptığı konuşmada tarımsal öğretimin tarihçesine değindi ve 121 yıl önce İstanbul Yeşilköyde başlayan tarımsal öğretimin bu gün modern bir eğitim haline geldiğini söyledi.

Ziraat Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Galip Bakır da yaptığı konuşmada genç bir fakülte olarak tarımsal eğitimde söz sahibi olmak istediklerini belirtti. Toprağı anlamamız ve ona kulak vermemiz gerektiğini belirten Prof. Dr. Bakır, tarıma elverişli arazilerin tarım dışı amaçlarla kullanılmasının tarıma zarar verdiğini söyledi ve buna ilişkin rakamları örnek olarak verdi.

Kendiside tarım  alanında uzman olan Rektör Prof. Dr. Murat Erman birim alandan alınan verimin arttırılması için kamu kurumlarının yanı sıra bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yoğun bir çaba içerisinde olduklarını söyledi. Tarımda ileri gitmiş ülkelere bakıldığında daha çok verim alındığını görüyoruz.Tarımda parçalanmış arazi sorununa değinen Prof. Dr. Erman  “Ülkemizde tarımın kanayan yarası parçalanmış tarım arazileridir.Parçalanmış tarım arazilerinin tekrar toplulaştırılması için çalışmalar yürütülmektedir. Tarım arazilerinden rantabl verim alınabilmesi için toplulaştırılması zorunludur.” Dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Ender Sinanoğlu da gıda güvenliği ve denetimi konusunda bir konferans verdi. Prof.Dr.Poıyrazoğlu ülkemizde gıdaların Türk Gıda kodeksine uygun olarak üretildiğini ve AB ile uyum içerisinde denetimlerinin yapıldığını belirtti.

Törende daha sonra bu yıl Ziraat Fakültesinde göreve başlayan bir öğretim üyesine cübbesinin giydirilmesi ve meslekte 20 yılını dolduran mühendislere plaketlerinin verilmesi ile devam etti.

Törene üniversite ve Ziraat mühendisleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatih Alp, ile Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık,  Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan, ziraat fakültesi öğrencileri ve diğer davetliler katıldı.

c1zqjaewqaaho3t c1zqidexcaad9q5 c1zqe3xweaatdfs c1zuvibxuaee0of

Paylaş

Comments are closed.