son dakika

TÜRKİYE’DE İLK, DEV BİR PROJEYE İMZA ATILDI SİİRT KEÇİCİLİKTE ÜRETİM MERKEZİ OLACAK

Temmuz 4, 2018 | by kanal56
TÜRKİYE’DE İLK, DEV BİR PROJEYE İMZA ATILDI SİİRT KEÇİCİLİKTE ÜRETİM MERKEZİ OLACAK
Güncel
0

Ülkemiz için çok önemli bir projeye bu gün imza atıldı.Proje Türkiye de ilk defa uygulanacak. Siirt Üniversitesinin Dicle Kalkınma Ajansının Desteği ile yapacağı küçükbaş payetleme projesi imzalandı. Proje ile üniversite bünyesinde kurulacak olan payetleme tesisi ile özellikle kıl keçilerin nesilleri ıslah edilerek, süt ve et üretimi arttırılacak. Proje sayesinde tekelerin yalnız sonbahar mevsimlerinde değil de yıl boyunca tohumlama yapması sağlanacak. Alınan tohumlar dondurularak gerektiği  zamanlarda kullanılacak.Proje ile dişi keçilerde iki yılda bir üç gebelik, oluşturulması planlanıyor.Proje ile ülkemizdeki kıl keçisinin süt ve et verim  kalitesi yükselecek ve sayıları artacak.

Projenin imza töreninde, proje hakkında Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Tekin Şahin tarafından bilgi verildi

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Erman daha önce bir tekeden bir tohumlama sağlanırken bu proje sayesinde bu sayının 30 a çıkacağını ve yurt dışına da ihracat yapılacağını belirtti.

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Yılmaz Altındağda yaptığı konuşmada Siirte pozitif ayırımcılık yaptıklarını ve  bu proje ile birlikte şu anda uygulanmakta olan 3 projeye 15 milyon Tl destek verdiklerini açıkladı.

Törende konuşan Vali Ali Fuat Atik projeyi çok önemsediklerini belirtti ve emeği geçenleri kutladı.İlin sorunlarının çözümü için büyük çaba harcandığını belirten Vali Atik, bu projenin ülkemizde ilk defa uygulanan bir proje olmasının önemine değindi.

Törende  daha sonra  proje  imzalandı. 

İmza törenine Vali Ali Fuat  Atik, Prof.Dr.Murat Erman, İl Genel Meclis Başkanı Hatice Tay, Rektör Yardımcısı Prof.Dr Nihat Şındak, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tekin Çelik ile tarım alanında faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ile sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Paylaş

Comments are closed.