son dakika

TARIMSAL ÖĞRETİMİNİN 173. YIL DÖNÜMÜ

Ocak 11, 2019 | by kanal56
TARIMSAL ÖĞRETİMİNİN 173. YIL DÖNÜMÜ
Güncel
0

Ülkemizde tarımsal öğretiminin başlanmasının 173 .yıl dönümü törenle kutlandı. Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı,  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Ziraat Mühendisleri Odası il temsilciliği tarafından üniversitenin merkez yerleşkesinde bulunan konferans salonunda düzenlenen törende yapılan konuşmada tarımsal çalışmaların önemi üzerinde duruldu.

Öğrenciler adına konuşan son sınıf öğrencisi Adalet Sinem Kayaalp, bu fakülteyi seçme nedenlerini anlattı ve yaptığı tercihten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İrfan Obay’da yaptığı konuşmada tarımsal öğretimin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve  ülkemizde tam 123 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti.  Tarımsal öğretimin tarihçesine değinen Obay,  bu alanda en büyük atılımın 1933 yılında  Ankara’da Tarım Enstitüsünün açılması ile atıldığını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan da konuşmasında, gıdanın önemine değinerek, insanların  her türlü teknolojiden uzak durabileceğini ancak gıdadan uzak duramayacağını söyledi. Gıda dağılımında dengesiz bir durumun olduğunu belirten Demirhan, halen dünyada 12 milyar insana yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen, açlıktan ölen insanlar bulunduğunu hatırlattı.İlimizin tarımsal üretiminde durumunun rakamlarla açıklayan Demirhan geçtiğimiz Kurban Bayramında vefat eden eski Tarım Müdürü İlhan Özeli’de andı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Koray Özrenk’te tarımsal öğretimin durumuna değindi.Ülkemizin değişik üniversitelerinde 35 adet Ziraat Fakültesinin eğitim ve öğretim faaliyetini sürdürdüğünü belirten Prof.Dr.Özrenk , bunlara olan tercihlerin her geçen yıl azaldığını ifade ederek bunun için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Işık Tepe tarafından bilim etiği konulu bir konferans verildi. Prof.Dr.Tepe bilim etiği ile hukukun çoğu zaman birbirine karıştırıldıklarını belirterek ,  hukuk alanındaki sorunların çözüm yerinin mahkemeler olmasına karşılık bilim etiği ihlallerinin kişilerin vicdanlarında yargılandığını söyledi.

Konferansın ardından  meslekte 30 yılını dolduranlara plaket ve yeni katılanlara ise ibiş giyme töreni gerçekleştirildi.

 

 

Paylaş

Comments are closed.