son dakika

SİÜ TIP FAKÜLTESİ DEKANI:TIP FAKÜLTESİ 3-4 AY SONRA HİZMETE BAŞLAYACAK

Ocak 8, 2019 | by kanal56
SİÜ TIP FAKÜLTESİ DEKANI:TIP FAKÜLTESİ 3-4 AY SONRA HİZMETE BAŞLAYACAK
Güncel
0

 

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “24 öğretim üyesi ortalama 3-4 ay sonra göreve başlayacaklar, bunlarla beraber tıp fakültesi göreve başlayacaktır.” dedi.

Arıca, Siirt’te kurulacak Tıp Fakültesi ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, öğretim üyesi alırken dikkat ettiğimiz birkaç önemli noktaların olduğunu söyledi.

31 Aralık 2018 tarihinde 24 öğretim görevlisi ilanına çıktıklarını belirten Arıca, “Öğretim görevlilerinin büyük bir kısmı temel bilimler alanında olmuş olup bunlar öğrenci alımı için gerekli olan minimum şartları sağlamak için yalnız bunun dışında klinik branşlardadır. Özellikle kadın doğum branşında rahim ve yumurtalık kanseri ile ilgilenen bir kadın doğum profesörü alanında uzman ve bir tane de tüp bebekle ilgilenen kadın doğum doçenti aldık. Beraberinde bir doktor öğretim üyesiyle toplam 3 kişilik bir kadın doğum ekibi devlet hastanesindeki kadın doğum hocaları ile beraber ortak çalışacaklar. En önemlisi de ürolojide bir profesör aldık o ilana çıktı. Özellikle robotik cerrahi alanında uzman olan özellikle bu bölgenin ihtiyacı olan Kayseri’den Van’a kadar robotik cerrahi yapılmıyor bu branşların da vinci dediğimiz sistemle öncülük edecek bir hoca ile görüşmeler halindeyiz inşallah.” Diye konuştu.

En yakın zamanda robotik cerrahi özellikle ürolojik kanser vakalarında ve cerrahi branşlarda ön plana çıkacaklarını belirten Arıca, şöyle konuştu:“Bizim Siirt Tıp Fakültesi olarak ön planda olmamız gereken birkaç nokta var özellikle en yakınımızda olan fakültelerden ayrıcalıklı olmalıyız. Bunun için öncelikle tüp bebek için ön plana çıktık inşallah yaz ayından sonra kadrolar geldikten sonra tüp bebek için girişimlerde bulunacağız. Bölgedeki diğer fakültelerde yapılmayan bir uygulamayı getireceğiz. Diğer önemli olan olay da robotik cerrahi. Bölgede yapılmayan bir cerrahi, pahalı olan bir sistem ama biz Siirtli hemşerilerimize ve çevre illere getirmeye başlayacağız. Bunun için en önemli olan insan kaynağı olan öğretim üyesiyle şu an ilan aşamasındayız. Başvuruları alıyoruz, başvuru sonrasında belli süreçlerden, sınavlardan geçtikten sonra bunlar en yakın zamanda sürece girecek. En önemli farkımız robotik cerrahi, tüp bebek ve kanser cerrahisinde ön plana çıkmak.”

Temel bilimler alanına öğretim üyelerini kalabalıklaştırıp ve özellikle il dışından, İstanbul’dan öğretim üyelerini getirildiği zaman ortalama 2 ile 5 yıl içinde oluşturacağımız temel bilimler morfoloji binası ile diş hekimliği fakültesi ve eczacılık fakültesiyle hasta temellerini atmak istediklerini sözlerine ekledi.

Paylaş

Comments are closed.