son dakika

SİİRT’TE 51 YILDIR ŞAPKA DİKİYOR

Ağustos 18, 2017 | by kanal56
SİİRT’TE 51 YILDIR ŞAPKA DİKİYOR
Güncel
0

SİİRT’te, 78 yaşındaki Refik Eroğlu, 51 yıl önce başladığı şapka dikim işini sürdürüyor.


Siirt’te, 1966 yılından bu yana fötr ve 8 köşeli şapka imalatı yapan Refik Eroğlu, teknolojiye yenik düşen mesleğinin son temsilcisi olarak tanınıyor. Kentte faaliyet yürüten son şapka üreticisi olan Eroğlu, ölene kadar bu mesleği sürdüreceğini söyledi. İl merkezinde bir zamanlar tüm erkeklerin fötr ve 8 köşeli şapka taktığını belirten Eroğlu, “O zamanlar daha büyük atölyem vardı ve yanımda 6-7 kişi çalıştırıyordum. Ancak, şimdi ise ben tek başıma bu işi yapıyorum. Siirt’te daha önce bu işi yapan toplam 7-8 dükkan vardı. Ancak, zamanla bu sayı düştü ve şu an bir tek ben kaldım. Daha önceki yıllarda şapka takmayan erkekler yoktu, zenginler özellikle fötr şapkalar takardı. Köylü kesimi ise, 8 köşeli şapka adı verdiğimiz şapkaları takardı. Ancak, bu son dönemlerde insanlar pek fazla şapka takmamaya başladı. Benim halen özel müşterilerim var. Onların istediği şekilde şapkaları yapıp satıyorum. Kendimi bildim bileli bu işi yapıyorum ve ölene kadar yapmaya devam edeceğim”dedi.

siirtte-51-yildir-sapka-dikiyor-0015 ÇOCUĞUNU ŞAPKA SATARAK OKUTTU

Refik Eroğlu, şapka satarak 5 çocuk büyüttüğünü ve okuttuğunu söyledi. Bir zamanlar şapka imalatında işlerin yolunda olduğunu belirten Eroğlu, “Zamanında çok güzel para kazandım ve 5 çocuğumu okuttum. 2 kız çocuğum ve 2 erkek çocuğum öğretmen, diğeri ise esnaf oldu. Ben de bu işten emekli oldum. Emekli maaşım ve buradan gelen gelir ile ben ve eşim geçimimizi sağlıyoruz”diye konuştu. 

 

 

SİİRT, ŞAPKA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE 10’CUNCUSUYDU 

Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin kayıtlarına göre, Siirt’in Türkiye genelinde geçmişte şapka üretiminde ilk on sırada olduğunu belirten Refik Eroğlu, “Bu istatistik bilgiyi Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği verdi. Şu an yaz ayı olduğu için işlerim iyi. Özellikle yaşlı kesim yanıma gelerek, güneşten korunmak için şapka siparişi veriyorlar” diye konuştu.

siirtte-51-yildir-sapka-dikiyor-003 siirtte-51-yildir-sapka-dikiyor siirtte-51-yildir-sapka-dikiyor-002 siirtte-51-yildir-sapka-dikiyor-004

Paylaş

Comments are closed.