son dakika

SİİRTLİ ÇİFTÇİYE YENİ GELİR KAYNAKLARI TIBBI AROMATİK BİTKİLER DENENİYOR

Haziran 18, 2019 | by kanal56
SİİRTLİ ÇİFTÇİYE YENİ GELİR KAYNAKLARI TIBBI AROMATİK BİTKİLER DENENİYOR
Güncel
0

Siirt’te yeni alternatif tarımsal ürünlerin denenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.Siirt Üniversitesi Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile GAB Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının ortak projesi  ile gerçekleştirilen tıbbı aromatik bitkilerin tarımından olumlu sonuç alındı.

Proje kapsamında  tarımı yapılan kekik, lavanta biberiye, dağ çayı ve ada çayından çok umut verici sonuçlar alındığını belirten Rektör Prof.Dr.Murat Erman , proje kapsamında öğretim üyeleri ve çiftçilere yönelik eğitimlerin devam ettiğini söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan da, çiftçiye yeni alternatif tarım ürünleri  tanıtarak gelirinin artmasını  sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Demirhan lavanta ekimi için gelecek yıl 350 bin lira tutarında bir projeyi uygulayacaklarını ifade etti.

Rektör Prof.Dr.Murat Erman, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan eğitimlerin devam ettiği deneme bahçesine giderek çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Projeyi uygulayan Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Dr.Doğan Arslan,Dr.Hüseyin  Arslan üyeleri adına Dr.Önder Volkan Bayraktar çalışmalar hakkında bilgi verdi.Tıbbı aromatik bitkilerin dünya çapında Pazar büyüklüğünün 110 milyar doları bulduğunu belirten Dr.Bayraktar “Tıbbı aromatik bitkilerin pazarı dünya çapında 110 milyon doları buluyor.Amacımız  Ülke olarak bu pazardan payımızı almaktır. 2023 yılı hedeflerinde bu pazardan 5 milyar dolar almayı amaçlıyoruz. Altı değişik türde kekik, iki farklı türde lavanta biberiye, ada çayı, çöven ve dağ çayı tarımını gerçekleştirdik. Çok olumlu sonuç aldık. İlimizin yapısının bunların tarımına uygun olduğunu ve bu pazardan alabileceğimizi gördük.” Dedi.

Dünya kekik ihracatının %90 nı ülkemizin karşıladığını belirten Dr.Bayraktar ilimizde ekimi yapılan kekik türünün ticari değerinin çok yüksek olduğunu ve çok olumlu sonuç alındığını söyledi.

Rektör Prof.Dr.Murat Erman da yaptığı açıklamada, Siirt tarımının gelişmesi ve tarımdan elde edilen gelirin yükseltilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.Deneme bahçe ve tarlalarında çok değişik tarımsal ürünlerin tarımını gerçekleştirdiklerini belirten Prof.Dr.Erman “Amacımız çiftçimize hangi bitkilerin tarımını yaparak gelirini yükseltebileceğini göstermektir.Bu nedenle deneme çalışmalarımız aralıksız bir şekilde devam ediyor. Tıbbı aromatik bitkiler pazarından pay almamızı amaçlayan bu proje de çok olumlu bir şekilde sürüyor. Bu sonuçlarla gelecek yıllarda ilimizde tıbbi aromatik bitkilerin tarımının yapılacağını söyleyebiliriz.” Dedi.

Tarım  ve  Orman İl Müdürü Ergün Demirhanda yaptığı açıklamada çiftçiye alternatif bitkileri tanıtarak  ürün yelpazesinin genişletmek olduğunu  söyledi. Lavanta  çiçeğinin tarımı ile ilgili olarak hazırladıkları bir projenin kabul edildiğini açıklayan Demirhan “Tarım ve Orman l Müdürlüğü olarak çitçimize alternatif tarımsal ürünleri tanıtmak istiyoruz. Bu yıl üniversite ve GAP İdaresi ile birlikte   Üniversitemizin deneme alanlarının yanı sıra Kurtalan ilçemize bağlı Saipbeyli Köyünde yaptığımız deneme çalışmalarından  çok olumlu sonuç aldık. Bu olumlu sonuçtan dolayı bu bitkinin tarımını yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Gelecek yıl ilimizde lavanta bitkisinin tarımı konusunda 350  bin Tl tutarında bir proje uygulayacağız.” Dedi.

Rektör Prof.Dr.Erman, İl Müdürü Demirhan ve beraberindeki heyet deneme alanını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Paylaş

Comments are closed.