son dakika

SİİRT’İN KAHRAMANLIĞI YURT DIŞINA TAŞTI

Temmuz 16, 2019 | by kanal56
SİİRT’İN KAHRAMANLIĞI YURT DIŞINA TAŞTI
Güncel
0

15 TEMMUZ GECESİ GÜNEY AFRİKADA ANLATILDI

15 Temmuz gecesi Siirtlilerin darbeci hainlere karşı direnişi ve çizdiği kahramanlık tablosu  yurt dışında anlatıldı. Dönemin  Sieirt Emniyet Müdürü Metin Özkan Güney Afrikan’ın Johannesburg kentinde düzenlenen bir panelde 15 Temmuz gecesi Siirt’te yaşananları ve Siirtlilerin kahramanlığını görüntüler eşliğinde anlattı ve konu ile ilgili olarak sorulan soruları yanıtladı.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen bir panelde o geceyi anlatan Özkan “Siirtliler o gece gerçekten bir destan yazdılar. Devletlerini korumak ve demokrasiye sahip çıkmak amacıyla tanklara zırhlı araçlara karşı bedenlerini araçlarını koydular. Siirt bölgede askerin alana indiği ve dönemin Valisi Mustafa Tutulmaz ile beni gözaltına almak istediği bir il. Siirtliler gerçek bir kahramanlık destanını yazdılar.” Dedi.

Panelle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Özkan “Johannesburg Fetö yapılanmasının çok güçlü olduğu kentlerden birisi. Siirt’te 15 temmuzda yaşananları anlattım. Görüntüleri özellikle  dikkatle izlemelerini istedim. Bilmiyorlardı, çok şaşırdılar ve oldukça etkilendiler. Bölgede en ciddi girişimin Siirtte olduğunu, o gece PKK nın şehre indiğini ve Siirt halkının müthiş direnişini anlattım. Özellikle bunu anlatmanın temel nedenin Siirt halkına olan vefa borcundan kaynaklandığını da vurguladım.”Dedi.

Paneli bu kentte yaşayan Türk vatandaşları ve diplomatik misyon şefleri takip etti. Özkan bütün Siirtlilere  selamlarını yolladı.

Paylaş

Comments are closed.