son dakika

SİİRT’E ÖZGÜ TADINA DOYUM OLMAZ, ASIRLIK BİR TAT CEVİZLİ HELVA

Ocak 27, 2018 | by kanal56
SİİRT’E ÖZGÜ TADINA DOYUM OLMAZ, ASIRLIK BİR TAT CEVİZLİ HELVA
Güncel
0

Çok zengin olan Siirt lezzetlerinden günümüzde kaybolmaya yüz tutanlardan biriside cevizli helvadır. Tamamen doğal olarak yapılan cevizli helva 40-50 yıl öncesinin mevlid sünnet ve benzeri etkinliklerin tek ikramıydı.


                Kanal 56 Televizyonu günümüzde seri üretimi yapılmayan ancak özel sipariş üzerine temin edilebilen bu helvanın yapımını görüntüledi. Tarihi asırlar öncesine dayanan bu helva artık günümüzde her zaman üretilmiyor.

                Yılların helva ustası Hayrettin Aparı Kanal 56 Televizyonu için cevizli helvanın yapımını anlattı. Helvanın tamamen doğal bir şekilde üretildiğini belirten Aparı ”Bir zamanlar bütün mevlitlerde sünnet düğünü ve benzeri etkinliklerde ikram edilen ayrıca her zaman üretimi yapılan cevizli helva maalesef günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumda. Bu helva kandillerde de satın alınır ekmekle birlikte yoksullara dağıtılırdı. Yeni nesil bu helvamızı pek bilmiyor. Cevizli helva adından da anlaşılacağı gibi helva, şeker, çok az tahin ve çöğen otunun kaynatılmasından elde edilen suyla imal edilmektedir. İçinde doğal olmayan hiç bir madde yoktur. Bu maddeler sıcak iken sürekli karıştırılarak birbirlerine yedirilirler. Daha sonra soğumaya bırakılır.10-12 saat kadar bekletildikten sonra helvamızı yenilmeye hazırdır.

Cevizli helva yıllar önce sürekli imal edilirken, günümüzde ekonomik nedenlerden dolayı artık üretilmiyor. Doğal olduğu için biraz pahalı oluyor. Bu nedenle eskiden olduğu gibi her zaman üretemiyoruz. Ancak tadını bilenler özel sipariş verdikleri zaman üretimini yapıyoruz.” Dedi.

Aparı yine tamamen doğal olarak Siirt’te susam ve tahin helvası üretimi yaptıklarını sözlerine ekledi.

Paylaş

Comments are closed.