son dakika

SİİRT TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ FISTIKÇILIK BİRİMİNDEN ÖNEMLE DUYURULUR!

Mayıs 22, 2020 | by kanal56
SİİRT TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ FISTIKÇILIK BİRİMİNDEN ÖNEMLE DUYURULUR!
Güncel
0

Değerli Üreticilerimiz! Mayıs Ayı içerisinde yapılması gereken faaliyetler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

Karazenk İle Mücadele: Yaprakların kurumasına ve dökülmesine, meyvelerin iç doldurmamasına (Püç Kalmasına), ağacı zayıf düşürerek sonraki yıllarda mahsul veriminin düşmesine neden olan karazenk hastalığına karşı muhakkak mücadele edilmelidir. İlaçlama yaparken;

 

1.İlaçlama: ilk enfeksiyonların başlamasından önce yapılması gerekmektedir. Bu ilaçlama çiçek dökümünden sonra, döllenmeyi takiben meyvelerin nohut tanesi büyüklüğüne ulaştığı devrede yapılmalıdır.

 

  1. İlaçlama ve diğer ilaçlamalar: Kullanılan ilaçların özelliği, etki süreleri ve yağış durumu dikkate alınarak yapılır.

Psillidi İle Mücadele: Pisillidi zararlısı,  yoğunluğuna bağlı olarak yaprakların vaktinden önce sararıp dökülmesine ve bu durum da dolaylı olarak karagözlerin dökülmesine sebep olur. Psillidi zararlısına karşı ilaçlama;

Mayıs Ayı ortalarından itibaren, haftada bir kez yüz bileşik sayım yapılır, bileşik yaprakta 25-30 nimf olduğunda ve yumurtaların çoğunluğunun açıldığı dönemde ilaçlama yapılır. İlaç uygulamasına karar verirken seçici ve entegre mücadele açısından kabul edilebilir ilaçlar tercih edilmelidir.

 

Dipkurdu İle Mücadele: Dip kurdu türlerinin erginleri yaprak, yaprak sapı ve taze sürgünlerin kabuklarını kemirerek ve aynı zamanda yumurtalarını aşı gözünün altına bırakarak aşı gözünü zedeler kurumasına neden olur. Larvaları ağaç köklerini kemirerek beslenir. Zarar gören ağaçlarda gelişme durur ve ağaçlar ölür.

 

Mekanik Mücadele: Sabah erken saatlerde ve akşamüzeri gövde ve kök boğazında kolayca toplanabilen erginler yok edilmelidir. Sap dipleri yenilerek dökülen yaprakların bulunduğu ağaçlar hızla sarsılarak yere düşen erginler toplanıp imha edilmelidir. Hazirandan itibaren zarar görmüş ağaçların kök boğazı bölgesi açılarak bulunan zararlı yok edilmelidir.

 

Kimyasal Mücadele: Kimyasal mücadele Mayıs ayının 15-20 si arası erginler yumurta bırakmadan yapılmalıdır.

Bu hastalık ve zararlılar ile mücadele yöntemleri ile birlikte fıstık bahçenizde, yüzeysel toprak işleme ve çapalama yaparak, mikro besin içerikli yaprak gübrelerini çiçek dökülmelerinden sonra verebilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için; (0484) 223 40 00 Fıstıkçılık Birimi.

 

Paylaş

Comments are closed.