son dakika

RESTORASYON REZALETİ, HESAP SORULMAYACAK MI?

Mayıs 15, 2019 | by kanal56
RESTORASYON REZALETİ, HESAP SORULMAYACAK MI?
Güncel
0

ŞEYH MUHAMMED EL MÜNKEDİR CAMİSİ DÖKÜLÜYOR

Restorasyon çalışmalarının üzerinden daha iki yıl bile geçmemiş olmasına rağmen, Şeyh Muhammed El Münkedir Camisi dökülüyor. İlimizde koruma altına alınan eserlerden birisi olan Şeyh Muhammed El Münkedir Cami ve türbesi Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildi.

Ulus Mahallesindeki  ilimize özgü  mimari malzeme olan casla yapılan caminin tavanında şimdiden çökmeler başlamış durumda. Vatandaşlar bu duruma tepki gösteriyor. Caminin restorasyon işlemlerin daha yeni tamamlandığını belirten vatandaşlar “ Cami ve türbenin  sözde restorasyonları yapıldı.Restorasyonda birçok yerde aslına sadık kalınmadı.  Örneğin  cami tarihi olmasına rağmen alimünyüm doğrama kullanıldı. Yeni eklemeler yapıldı. Bütün bunları kabullendik. Ancak caminin  restorasyon   işlemleri yeni tamamlandı. Daha üzerinden iki yıl bile geçmeden şimdiden dökülmelerin başlaması  insanı kahrediyor. Böyle şey olur mu? Bir bina iki yıl bile tamamlanmadan bu hale gelebilir mi? Atalarımız bu camiyi en son 1900 lü yılların başında yaptırmışlardı. Atalarımızın yaptırdığı cami110 yılı aşkın bir süre dayanabilirken, yeni restorasyonun iki yıl bile dayanamamasının nasıl izah etmek gerekiyor.  Bu durum böyle geçiştirilmemelidir? Bunun hesabı sorulmalı?Herkes yaptığının cezasını çekmelidir.” Şeklinde görüş belirtiyorlar.

Vakıflar Bölge Müdürlüğünün daha önceki yıllarda restorasyon işlemini yaptırdığı ve yine koruma altına alınan eserlerden birisi olan  Şeyh Maruf Camisinde de benzer durumlar bulunuyor.

 

Paylaş

Comments are closed.