son dakika

PERVARİ-VAN ARASI MESAFE 1 SAATE DÜŞECEK

Haziran 12, 2018 | by kanal56
PERVARİ-VAN ARASI MESAFE 1 SAATE DÜŞECEK
Güncel
0

Van Karayolları 11’inci Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılacak olan Van-Bahçeşehir-Beğendik-Pervari ve Pervari-Şırnak karayolları mesafeleri düşürecek ve bölgenin ticaret hacmini artıracak.
Siirt’in en üç noktasında yer alan Pervari, son yılların en huzurlu günlerini yaşıyor. Devletin terörle mücadeledeki kararlı tutumu bölgede terörü bitme aşamasına getirdi, aynı zamanda yatırımlar da hız kazandı. Devletin bölgede en büyük yatırımı olan karayolları çalışmaları, dev köprü ve viyadük projeleri start aldı. Siirt merkezine 90 kilometre mesafe ile tek bağlantı karayolu bulunan Pervari’nin Van ile 2 bağlantısı var. 180 kilometre ile Pervari-Çatan-Van ve 260 kilometre ile Pervari-Hizan-Van karayolu bulunuyor.

Ancak kötü şartlarda olan yollar yıllarca terör yüzünden tamamlanamadı. Bölgede huzurun tesis edilmesiyle her iki yola alternatif olarak da projelendirilen ve 2019 yılında tamamlanması planlanan Pervari-Beğendik-Bahçesaray-Van karayolu ile Pervari’nin Van ile 260 kilometre olan mesafesi 90 kilometreye düşecek. Aynı proje ile Şırnak-Van bağlantısının da Pervari üzerinden yapılacak olması bu mesafenin dev bir saate düşmesini sağlanacak. Mesafenin kısalacak olması ve aynı güzergahın İran’a bağlanacak olması yola uluslararası bir statü kazandıracak. Böylelikle bölgenin ticaret hacmi de yükselecek.

Pervari’nin huzurlu ve güvenilir bir ilçe olduğunu belirten Kaymakam Hakan Şeker, ilçenin Van ve Siirt arasında bir kavşak noktası olduğunu aktardı.

Pervari’nin yıllardır terör nedeniyle çok ıstırap çektiğini belirten Belediye Başkanı Tayyar Özcan ise, terörün bitme noktasına gelmesiyle bölgeye huzur geldiğini aktardı.

Paylaş

Comments are closed.