son dakika

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR EROĞLU SİİRTTE

Aralık 27, 2017 | by kanal56
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR EROĞLU SİİRTTE
Güncel
0

 

İBRAHİM HAKKI HZ MÜZESİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi programa katılmak  ve açılışlar yapmak amacıyla geldiği Siirt‘te, Çetin Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Helikopterle Şırnak‘tan Şirvan ilçesine gelen Bakan Eroğlu, Vali Ali Fuat AtikAK Parti MKYK Üyesi Ethem Sancak, İş adamı Nihat Özdemir ve kent protokolü tarafından karşılandı. Bakan Eroğlu, ilçede yapımı devam eden Çetin Barajı’nda incelemelerde bulundu ve, seyir tepesini gezdi. Baraj inşaatı hakkında iş adamı Nihat Özdemir ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

Barajdaki incelemelerin ardından helikopterle Siirt‘e geçen Bakan Eroğlu ve Valiliği ziyaret ettiler
Şeref defterini imzalamasının ardından Vali Atik ile görüşen Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile ilde yürütülen çeşitli hizmetler hakkında bilgi verdi
Bölgeye verdikleri destekleri anlatan Bakan  Eroğlu, “Baraj buranın iklimini değiştirecek. Çok büyük istihdam sağlıyor. Burada çok sayıda eleman çalışıyor. Bu barajda inceleme yapmak için geldik. Hakikaten baraj muhteşem ve Siirt‘e büyük bir değer katacak.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın Başbakan olduğu dönemde Siirt‘te Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni hizmete açtık.O da çok büyük bir baraj. Hükümet olarak Siirt‘e 15 yılda 6 milyar lira yatırım sağladık. Bakanlık olarak da son 15 yılda Siirt‘e 265 milyon lira yatırım yaptık. Siirt merkezi, Kurtalan, Aydınlar ve Pervari ilçeleri ile KayabağlarAtabağı ve Gökçebağ beldelerine yıllık 34,5 milyon metreküp içme suyu sağladık. 20 derenin ıslahını tamamladık. Siirt‘te Şehir Ormanı ve 2 mesire yeri tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Hz. Veysel Karani ve Tillo Tabiat Parkları ile vatandaşlarımızı tabiatla buluşturduk, 11 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, SiirtHavaalanına Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk. Burası orman açısından çok zengin değil ama biz ağaçlandırma yapmak için GAP bölgesinde Orman Bölge Müdürlüğü kurduk. Bakanlık olarak Siirt‘te 6 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Size bir müjde vermek istiyorum. Biz bilhassa ormanlık alanlarda gelir getirecek bir takım türler dikeceğiz. Bunun 3 yıl boyunca bakımı ve bütün masrafları bize, geliri tamamen vatandaşa ait olacak. Zaten Orman Genel Müdürümüz de bu maksatla geldi. Vatandaşlara bugün 3 bin fidan dağıtacağız. 3 yıl bakım masrafları, dikimi her şeyi bize ait, geliri 49 yıl vatandaşa ait olmak üzere sertifikaları vereceğiz.GAP kapsamında Siirt‘in projelerini 31 Aralık 2019 tarihine kadar bitirmek için büyük bir hamle başlattık.” Dedi.

Gazetecilerin soruların cevaplandıran Bakan Eroğlu daha sonra   DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile  birlikte Valiliğin arka bahçesinde  düzenlenen fidan ve sertifika dağıtım törenine katıldı.

 

PERVARİ’YE MÜJDEYİ VERDİ

 

Burada İş adamı Ethem Sancak ve Ali Fuat Atik  birer konuşma yaptılar ve bakana teşekkür ettiler.

Bakan Eroğlu burada yaptığı konuşmada Siirt‘te gölet projeleri yapıldığını ve bunların bir kısmının inşaat safhasına geldiğini söyledi.
Pervari’ye içme suyu isale hattı yapıldığını, Baykan ilçesi Veysel Karanibeldesinde gölet çalışması yürütüldüğünü belirten  Eroğlu, dere ıslah çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.Siirtte  20 derenin ıslah edildiğini  açıklayan Bakan Eroğlu 4 derenin daha ıslah edileceğini belirtti.
Siirtin turizm alanındaki potansiyelini değerlendirmek istediklerini ve bu amaçla bazı projeler uyguladıklarını belirten  Bakan Eroğlu, “Orman teşkilatı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü burada emrinizde. Siirt‘i muazzam bir kültür, turizm merkezi haline getireceğiz. Tillo‘daki tabiat parkını da çok güzel hazırladık ve orada bir müze kurduk. İnşallah Siirt‘teki güzellikleri, tabiat turizmini, kültür turizmini geliştirmek istiyoruz.” Dedi

 

 

TEMMUZ AYINDA BURASI KAHRAMANCA DİRENDİ

15 Temmuz  hain darbe girişimine değinen Bakan Eroğlu”Alçak FETÖ terör örgütü Türkiye‘yi işgal ettirmek, bu ülkeyi bölmek maksadıyla bir darbe teşebbüsünde bulundu ama temmuz ayında burası kahramanca direndi. Dolayısıyla sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.Siirtli kardeşlerim meydanları doldurdu. Damadınız dünya lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın çağrısı üzerine meydanlar doldu. Dolayısıyla siz kahramanca direndiniz. O bakımdan size ayrıca bir teşekkür borcumuz var. Hepinize teşekkür ediyorum. Allah milletimizi muhafaza, birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Bakın bu milleti bölmek, parçalamak isteyen hainler Kudüs‘ü kalkıyor ne yapıyor, Kudüs‘ü İsrail‘in başkenti olarak ilan ediyor. Ama buna karşılık dünya lideri Sayın Erdoğan, Kudüs, Filistin‘in başkenti.’ diyor. İnşallah daha da güzel günler göreceğiz. Allah, başta FETÖ terör örgütü olmak üzere PKK, PYD, DEAŞ gibi Türkiye‘yi bölmek isteyenlerin maşası olan bütün terör örgütlerini perişan, milletimizi, birlik ve beraberliğimizi daim eylesin, onlara destek ve silah veren bütün devletlere de dersini versin.

Garnevenin kurtarılmasına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu “Biraz daha uğraşacağız. Belki 700 metreye kadar 38- 40 santigrat dereceye ulaşınca inşallah burada muazzam bir termal turizm merkezi oluşturacağız.” Şeklinde konuştu

Bakanlık olarak vatandaşa gelir getirici projelerle destek olmak istediklerini aktaran Bakan Eroğlu “Eğer arıcılığı daha da geliştirmek istiyorsanız, paranız yoksa size para da vereceğiz. Yüzde 20’sini hibe vereceğiz. Dolayısıyla arıcılığı geliştirmek için burada büyük bir seferberlik başlatıyoruz. Bugün kura çekeceğiz. Bir köyümüzün yanında ormanlık alan varsa buraya gelir getirecek Siirt fıstığı gibi, mesela Meydandere köyünde bir alan hazırladık. Burada gerekli dikimleri yapıyoruz. 120 hanenin her birisine 10 dönüm arazi vereceğiz ormandan. 450 fidanı dikeceğiz ve kendilerine teslim edeceğiz. 3 yıl bakım, tüm masrafları devlete ait, geliri tamamen vatandaşa ait olacak. Biz ne zaman emrederseniz geleceğiz. Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde bana, ‘Veysel hoca Siirt‘te su yok. Geçmiş iktidarlar demiş ki; ‘Buraya su getirmenin maliyeti Siirt‘e değmez. Bütün Siirt‘i satsak, bu suyu getirecek kadar para etmez.’ Cumhurbaşkanıtalimatı verince ben de bir Siirtlinin tırnağına bile o suyu getirmek değer dedim. Bütün civarı dolaştım. Neticede Hesko’daki suyu ıslah ettik, buraya getirdik. Bu yetmez dedim. Bitlis ve Siirt arasında özel ve zor bir proje yaptım. Oradan ikinci bir Kezer suyunu getirdik. Bir de Botan Çayı‘ndan pompa istasyonu yaparak buraya su getirelim dedik. Yeter mi yetmez. Cumhurbaşkanımız, ‘İstanbul‘da yaptığın gibi çok ileri bir içme suyu arıtma tesisi yapacaksın.’ Dedi

Konuşmaların ardından Meydandere köylülerine fidan ve sertifika dağıtımı yapıldı.
Alanda Siirt Üniversitesi genç girişimciler topluluğunun yaptırdığı kedi barınakları da sergilendi.
Bakan Eroğlu daha sonra Siirt Belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın’dan yürütülen çalışmalarla hakkında bilgi aldı.

AK Parti il başkanlığını da ziyaret eden ve burada partililere hitap eden Bakan Eroğlu daha sonra Tillo ilçesini ziyaret etti.Tillo ilçesinde Mersinde oturan  hemşerimiz Cumhur Alp tarafından restorasyonu yapılan İbrahim Hakkı Hz  müzesinin açılışını yaptı ve  buradaki eserleri inceledi.

İbrahim Hakkı Hz türbesini ziyaret eden Bakan Eroğlu Ethem Sancak’ın Sinep Köyündeki evinde akşam emeğini yedikten sonra ilimizden ayrıldı.

 

 

Paylaş

Comments are closed.