son dakika

ÖĞRETİM ÜYESİ DR. ATLI ÜLKEMİZİ YURT DIŞINDA ANCAK SİİRT FISTIĞI TEMSİL EDEBİLİR

Nisan 15, 2019 | by kanal56
ÖĞRETİM ÜYESİ DR. ATLI ÜLKEMİZİ YURT DIŞINDA ANCAK SİİRT  FISTIĞI TEMSİL EDEBİLİR
Güncel
0

Kalitesi nedeniyle Ülkemizi yurt dışında ancak Siirt Fıstığının temsil edebileceği belirtildi.Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Dr.Seyfettin Atlı Siirt fıstığının öneminin bilinmesini isteyerek yurt dışında ülkemizi ancak, bu fıstığın temsil edebileceğini belirtti.

25 yıla yakın bir süre Gaziantep Fıstıkçılık Araştırma Enstitüsünde çalışmalar yaptıktan sonra Siirt Üniversitesine geçtiğini belirten Atlı ülkemizdeki fıstıklar konusunda uzun yıllar araştırmalar yaptığını söyledi.

Siirt Fıstığının görünüm kalite ve çıtlama aralığı nedeniyle aranılan bir fıstık olduğunu belirten Atlı “Ülkemizi yurt dışında ancak Siirt Fıstığı temsil edebilir. Çıtlama oranı ve aralığı yüksek aroması ve görünüme de çok iyidir. Bu özelliklerinden dolayı Siirt Fıstığı çerez olarak daha çok tüketiliyor. Bu nedenle bu fıstığın tanıtımına ağırlık vermemiz gerekiyor. Tanıtımla birlikte üretiminde arttırılması gerekmektedir. Bunlar sağlandığı takdirde ülkemiz çok iyi bir döviz girdisine sahip olacaktır.” Dedi.

Bıttım ağacının fıstık ile aşılanması durumunda daha yüksek ve kaliteli verim alındığına dikkat çeken Atlı şöyle dedi “Bıttım ağacının aşılanmasından oluşan fıstık ağaçları hastalık ve zararlılara daha dayanaklıdırlar. Bunun yanı sıra ürün miktarı ve kalitesi de daha yüksek oluyor. Fıstıktan oluşan bir dekarlık araziden 150 kg verim alınırken bıttım ağacının fıstığa aşılanması ile oluşan bahçede bu miktar 300 kg a kadar varıyor. Bu nedenle fıstık çöğürü üretiminde fıstık yerine bıttım kullanılmalıdır.”

Paylaş

Comments are closed.