son dakika

O DESTANI BİR KEZ DAHA YAŞADIK

Ocak 7, 2018 | by kanal56
O DESTANI BİR KEZ DAHA YAŞADIK
Güncel
0

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILDI


Dünya harp tarihinin unutulmaz sayfalarından birini yazan Sarıkamış şehitleri düzenlenen yürüyüş ve törenle anıldı.

                15 Temmuz Demokrasi Meydanında toplanan yer yaştan ve her kesimden kadın erkek binlerce insan, Vali Ali Fuat Atik ve diğer protokol üyeleri ile birlikte bayraklar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı ve Güres Caddesi üzerinden TÜGVA Konferans Salonuna gitti. Yol boyunca vatan millet sevgisini ifade eden sloganlar atılırken, birçok vatandaşında evinin balkonlarından ellerindeki bayrakları sallayarak korteji selamladığı görüldü.

                Konferans salonundaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ensar Camisi İmam Hatibi Ramazan Toprak hocanın Kuranı Kerim Tilavetinin ardından Edebiyat Öğretmeni Hayrettin Amcaoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Amcaoğlu konuşmasında Sarıkamış Destanının hangi şartlar altında gerçekleştiğini anlattı ve yeni neslinde, vatan savunması söz konusu olduğunda onların yolunda ilerleyeceklerine vurgu yaptı. İl Müftüsü Faruk Arvas’ta okutturdukları 53 hatmi şerifin duasını yaptı.

                Buradaki tören Sarıkamış Destanını yansıtan bir belgeselin izlenmesi ile sona erdi. Törenin ardından Vali Ali Fuat Atik,  beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte katılımcılara Sarıkamış Şehitlerinin yiyeceği olan ve belediyenin katkılarıyla sağlanan üzüm hoşafı ve ekmek ikram ettiler.

Paylaş

Comments are closed.