son dakika

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EDİP, EĞİTİMDE SÖYLEMDEN EYLEME GEÇİŞ ZAMANI

Ocak 23, 2020 | by kanal56
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ EDİP, EĞİTİMDE SÖYLEMDEN EYLEME GEÇİŞ ZAMANI
Eğitim
0

Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip eğitim alanında söylemden eyleme geçme zamanın geldiğini söyledi. Edip, Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ilk iki dönem değerlendirmesini yaptı ve bundan sonraki süreçte yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Dört aydan beri Siirt’te görev yaptığını hatırlatan Edip, gerekli gözlemleri yaptığını belirterek artık söylemden eyleme geçme zamanın geldiğini ve tek amaçlarının Siirt’te eğitimin kalitesini yükseltmek olduğunu ifade etti.

Bu eğitim ve öğretim yılının ilk iki döneminde, Siirt Eğitim Seferberliği, Siirt Her Yerde Okuyor Projesi, Siirt’te Okuyorum kodlama yapıyorum gibi projeleri hayata geçirdiklerini, Birinci Siirt Eğitim Çalıştayını düzenlediklerini belirten Edip, Eğitim Fakültesi ile imzaladıkları protokol gereği ortak çalışmalar yapacaklarını açıkladı.

Okullarda   yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Edip “Okullarda sosyal değişiklikler yapacağız. Hesap verilebilir bir eğitim sistemi oluşturmaya çalışacağız. Yeni dönemde yeni eski ve artık miadını doldurmuş okul binalarını yıkıp bunların yerine yenilerini yapacağız.İl Merkezi ile Kurtalan ve Başkan  ilçelerinde bu durumda 17 okul tespit ettik. Bunları üç yıllık bir program dahilinde yıkıp yerine  yenilerini yapacağız.Her sene 5-6 okulu yıkıp yerine yenisini yapmayı planlıyoruz.  İlk çalışmayı Endüstri Meslek Lisesinde yapacağız. Bu okulun miadını dolduran binasını yıkıp yerine modern bir bina yapacağız.” Dedi.

Okullar arasında kalite farkını ortadan kaldırma ve bu yöndeki algıyı kırmayı amaçladıklarını belirten Edip sözlerini şöyle sürdürdü “Kenar ve varoş mahalle okullarına pozitif ayırımcılık yapıyoruz. Öğrencilerin belirli okullara kayıt yaptırabilmek için hayali adres arayışlarının önüne geçmek amacıyla varoş okullara pozitif ayırımcılık yaparak z kütüphaneleri ve beceri tasarım atölyelerini daha çok bu okullara yapıyoruz. İnşallah nisan ayına kadar 45’i Sancaklar Vakfı, 5 ‘i de bakanlığımız imkanları ile olmak üzere 50 adet atölye hizmete girecektir. Bilim Sanat Merkezinin eski binasını bilgi evine dönüştüreceğiz. Siirtte ilk defa yapılacak.İki bölümden oluşacak. İlk bölümde bilgisayarlar, teleskop ve akıl zeka oyunları olacak robotik kodlama çalışmaları yapılacak.İkinci bölümde değerler eğitimi verilecek.Kütüphanesi bulunacak. İnşallah en kısa zamanda Bilgi ve Kültür evi bütün hizmetlere açık olacak bir şekilde hizmete girecek. Amacımız her okula bir kütüphane ve  bir beceri atölyesi kazandırmayı hedefliyoruz.”

Niyetleri ve heyecanları olduğunu belirten Edip akademik çalışmalar hakkında da bilgi verdi ve bunların bundan sonra daha profesyonel bir şekilde yapılacağını söyledi.Edip, “Niyetimiz var,. heyecanımız  var, gayretimiz var.Ancak bunlar Siirt için yetmiyor.Aradaki makas farkının kapanması için daha çok şey yapmak gerekiyor. Buradaki gençlerin eğitimden başka şansları yok. Bu nedenle akademik kariyeri önemsiyoruz. İkinci dönemde her ay bir ve mayıs ayında da 3 tane deneme sınavı yapacağız. Bu sınavlar daha profesyonel olarak yapılacaktır. Siirt okullar projemiz var. Bunu da çok önemsiyoruz. Bu proje ile öğretmenlerimize kodlama eğitimi vereceğiz. Onlarda bunu öğrencilerine verecekler. Haziran ayına kadar 50 bin öğrencinin bu eğitimi almalarını tasarlıyoruz. Bunun ardından öğrenciler arasında robot yapma yarışması düzenleyeceğiz. Değerler eğitimini artık uygulamalı hale getireceğiz. Hoş görüden bahsediyorsak; Siirt hoşgörü benimseyecek. Yardımseverlikten bahsediyorsak, çocuk yoksul bir komşusuna bir tas yemeği götürebilmelidir.Çocuk yardımseverlik ve komşuluk duygularına sahip olacaktır.

Edip ’in açış konuşmasının ardından ARGE biriminden Yunus Emre Diriarın yapılan çalışmalar hakkında sinevizyonla sunum yaptı. Açıklamaların ardından Edip, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Basın toplantısı toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

SİİRT EĞİTİM ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

BİR DİZİ ÇALIŞMA YAPILACAK

Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Birinci Siirt Eğitim Çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı.

Milli Eğitim Müdürlüğünce 14 Ocak tarihinde düzenlenen ve eğitim camiası ile paydaşlarının katıldığı çalıştayda eğitimdeki sorunlar ele alınmış ve çözüm önerileri görüşülmüştü. Bu çalıştayda dile getirilen sorunlar ve çözüm önerilerine çalıştay bildirgesinde yer verildi.

Bildirgede bazı hususlar şöyle;

  1. Öğrenci, öğretmen ve veli iletişimin güçlendirilmesi için çalışmalar yapılması,
  2. Sınav odaklı çalışma yerine öğrencileri onların gelişimini sağlayacak çalışmalara yönelttirmek,

3.Sosyal faaliyetlere ağırlık verme,

4.Okullar arası farklılıkların azaltılması yönünde çalışmalar yapma,

5.Eğitim Fakültesinin pilot okullar belirleyerek buralarda çalışma yapması ve sorunların çözümünde etkin olması,

6.Velilere yönelik çeşitli çalışmaların yürütülmesi,

7.Okullarda beslenme saatinin korunması ve olmayan okullarda bunun gerçekleştirilmesine yönelik çalışmaların yapılması.

Paylaş

Comments are closed.