son dakika

KÖY YOLU İÇİN PARKELER KATIR SIRTINDA TAŞINDI

Eylül 11, 2019 | by kanal56
KÖY YOLU İÇİN PARKELER KATIR SIRTINDA TAŞINDI
Güncel
0

Pervari İlçesinde  bir köyde, köy içi yollar için gerekli parke taşları katır sırtında taşınıyor.İlçeye bağlı Narsuyu köyünde parke çalışması gerçekleştiren Pervari Kaymakamlığı ve Siirt İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği köy içi yollara gerekli parke taşlarını kiraladıkları katırlarla taşıyorlar. Köyün coğrafi durumu, sarp ve dağlık bir alanda bulunmasından ötürü yol döşemesinde kullanılacak parkeler katırlar vasıtası ile taşınarak ustalara ulaştırılıyor.

KÖYLÜLERDEN KATIRLAR KİRALANDI

Siirt Pervari Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin 2019 yılı KÖYDES projesi kapsamında Narsuyu köyüne yaklaşık 2500 M2 parke taşı döşemesi yapılıyor. 2019 KÖYDES Projesi kapsamında birçok köye parke çalışması gerçekleştirdiklerini belirten Siirt İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hıfzullah Canpolat, Sayın Valimizin bilgisi dâhilinde çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini, yaşanan olumsuzlara rağmen köylülerimizin evlerinin önüne kadar parke döşemesi yaptıklarını  belirtti. Coğrafi yapının  oldukça zor olduğu Narsuyu köyünde katırları kullanmak zorunda kaldıklarını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hıfzullah Canpolat; “Hizmet noktasında Genel Sekreterlik olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. 2019 KÖYDES Projesi kapsamında  Pervari İlçemiz başta olmak üzere birden çok köyümüze parke taşı döşemesini gerçekleştirdik. Pervari İlçesine bağlı Narsuyu köyünün coğrafi yapısı oldukça zor idi. Burada çalışan arkadaşlarımız büyük zorluklar çekiyordu ve parke taşı döşemesinde kullanılacak malzemelerin araçlar ile taşınması mümkün değildi. Yapılan çalışmaların aksamaması için bizler köylülerin katırlarını kiralamak zorunda kaldık ve katırlar ile kum ve parke taşı taşınıyor. Bu sayede işimiz kolaylaştırarak köyün mahalleleri parke taşı ile donatılacaktır. Köyümüzde bulunan aileler rahatlıkla ulaşım sağlayacaklar, yazın tozdan, kışın ise çamurdan kurtarılacaklardır.” dedi.

MUHTAR ULUSOY “ÇAMURDAN VE TOZDAN KURTULDUK”

Narsuyu Köyü Muhtarı Metin Uluhatun, yapılan çalışma ile köyün kış aylarından çamurdan, yaz aylarında ise tozdan kurtarıldığını açıkladı. Köylerinde bulunan iki mahallenin tamamının parke taşı ile döşendiğini açıklayan Metin Uluhatun; “Bu çalışmada emeği geçenlerden Allah razı olsun. Bizleri kışın çamurdan, yazın ise tozdan kurtardılar. Çocuklarımız okullarına rahat bir şekilde gidip geleceklerdir. Köyümüzün mahalleri çok dar 3-4 insanın aynı anda bile geçmesi mümkün değil, İl Özel İdaresi parke taşını ve malzemelerini buraya taşımakta güçlük çekti ve çareyi katılarda buldu. Katırlar köylülerden kiralandı ve kum ile parke taşları bunların vasıtası ile ustalara ulaştırıldı. Ustalar bunları alarak parkemizi döşediler ve döşeme işlemi halen devam ediyor. Bunun yanında ise köyümüzde yılda 750 tona yakın nar hasadı yapılıyor köylünün önemli geçim kaynağıdır. Bu narlar köyün aşağısında bulunan bahçelerde toplanarak katırlar vasıtası ile köyün üst kısmı yani araçların girebildiği yere taşınıyorlardı. Ancak parke taşı döşenmeden önce narları taşıyan katırlar büyük zorluk çekiyorlardı. Döşenen parke taşı sayesinde köylülerimiz rahatlıkla narlarını taşıya bileceklerdi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Paylaş

Comments are closed.