son dakika

KIŞ GELDİ KELLE PAÇA TÜKETİMİ ARTTI

Ocak 10, 2019 | by kanal56
KIŞ GELDİ KELLE PAÇA TÜKETİMİ ARTTI
Güncel
0

 

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte ilimizde kelle paça tüketimi de arttı. Derisi soyulmadan tütsülenmiş kelle paçalar kış mevsiminde Siirtlilerin tercih ettiği yemeklerin başında geliyor.

Tütsülenmiş paçanın il genelinde sembol olmuş ismi Kelle Paçacı merhum Süleyman Kılıçı’n oğlu. Kılıç 1950 yılından beri babadan oğula bu mesleği sürdüklerini belirterek, kış mevsiminde talebi karşılamakta zorluk çektiklerini söyledi.

Kış mevsiminde çok büyük talep geldiğini ve bu talebi karşılayacak kadar kelle paça bulamadıklarını belirten Kılıç “1950 yılından beri babadan oğula kelle paça tütsüleyip satıyoruz Siirt’in kelle paçası çok meşhurdur. Siirt’te talebi karşılayacak derecede kesim yapılmıyor. Biz ise hemşerilerimizin bütün taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Bunun içinde çevre illerden Diyarbakır Batman, Bitlis, Muş ve Tatvan gibi yerlerden  arabamızla kelle paça getirip tütsüleyip yıkayıp ve vatandaşımıza sunuyoruz.” dedi.

Kılıç; derisi yüzülmüş kellenin 10, tütsülenmiş kellenin 20 ve yıkanmış olanlarında 25 Tl ‘den satışa sunulduğunu belirtti.

Yanında çalışan yeğeni Kadir Kılıç’ta kelle paçaya özellikle kış mevsiminde büyük talep geldiğini ve bu talebi karşılamak için çaba harcadıklarını söyledi.

Kelle paça satın alan vatandaşlarda kelle paçanın kemiklerini güçlendirdiğini ve etten daha çok besleyici bir  değeri olduğu için kış mevsiminde tercih ettiklerini belirttiler.

 

 

Paylaş

Comments are closed.