son dakika

KARDEŞ ŞEHİRLER PROJESİ KOORDİNATÖRÜ KÜLEKÇİ: SİİRT ÇOK ZENGİN BİR KÜLTÜRE VE DOĞAL GÜZELLİĞE SAHİP

Mart 22, 2019 | by kanal56
KARDEŞ ŞEHİRLER PROJESİ KOORDİNATÖRÜ KÜLEKÇİ: SİİRT ÇOK ZENGİN BİR KÜLTÜRE VE DOĞAL GÜZELLİĞE SAHİP
Güncel
0

İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen “Kardeş Şehirler Projesi” koordinatörü Ahmet Külekçi Siirt’in çok zengin bir kültüre ve doğal güzelliğe sahip olduğunu belirtti. Bakanlığın yürüttüğü “Biz Anadoluyuz” ve Kardeş Şehir” Projelerinin de koordinatörlüğünü yürüten Külekçi, ilimizdeki okullarda öğrencilerle sohbet toplantıları düzenliyor.

Zeynep Hatun Kız Meslek Lisesinde öğrencilerle bir araya gelen ve aynı zamanda gazeteci yazar olan Külekçi, Siirt’in çok zengin bir kültüre ve doğal güzelliğe sahip bir hoşgörü kenti olduğunu belirtti.

Yürütülen projeler hakkında bilgi veren ve “Biz Anadoluyuz” Projesi kapsamında bu güne kadar 50 bin öğrenciye yurdumuzun diğer yörelerini görme imkanının sağlandığını  belirten Külekçi, Siirt’e de hayran olduğunu söyledi.

İnsanlarımız arasında kültürel bağların güçlendirilmesini amaçlayan projelerin amacına ulaştığını örneklerle anlatan Külekçi “ Amacımız çok zengin bir kültüre sahip olan ülkemizde bu kültürlerin arasında kardeşliği sağlamak, değişik bölgelerde yaşayan insanlarımızın birbirlerini daha iyi anlamalarını ve sevmelerini sağlamaktır. Projelerimiz amaçlarına ulaşıyor. Bir örnek vermek gerekirse, Artvinli bir genç kızımız, düğününe proje kapsamında tanıştığı  Bitlisli arkadaşlarını davet etmiş, hem de bütün masraflarını kendisinin karşılamak üzere. Siirt’te düzenlediğimiz hamsi festivaline gösterilen ilgi de bunun göstergesidir. Önümüzdeki günlerde bu kez Trabzonda fıstık festivali düzenleyeceğiz. Bu projeleri önümüzdeki aylarda da sürdüreceğiz.” Dedi.

Siirtlilerin sahip oldukları kültür ve manevi değerlerini yitirmediklerini ve bunlarla birlikte çok zengin doğal güzelliklere sahip olduğunu ifaden eden Külekçi  şöyle dedi“Bu değerlerinizi kaybetmemişsiniz. Kaybetmenizi de istemiyorum. Siirt bir hoşgörü şehridir. Türkçe Arapça ve Kürtçenin kullanıldığı bir kardeşlik ve hoşgörü şehridir.Çok zengin bir kültürünüz var. Işık hadisesini izledim. Etkilenmemek mümkün değil. Çok güzel bir taziye kültürünüz var. Bunu başka bölgelerde bulamazsınız. Bir Botan Vadisi var. Çok güzel bir vadı. Gerçekten değil ülkemizde dünyada benzeri yok. Bu güzelliklerini korumak ve tanıtmak gerekiyor. “

Siirt Valisi Ali Fuat Atik’in çok çalışkan bir vali olduğunu belirten Külekçi, öğrencilerin isteği üzerine Karadeniz müziğinin sevilen isimlerinden Resul Dindarla telefonla görüşerek, onu Siirt’e davet etti. Dindar önümüzdeki günlerde belirlenecek bir tarihte Siirte gelerek Zeynep Hatun Kız Meslek Lisesi öğrencilerine yönelik bir konser verecek.

Abdülhakim Ayten Anadolu İmam Hatip lisesinde de öğrencilerle sohbet Külekçi öğrencilerle sohbet toplantılarını diğer okullarımız da sürdürecek.

Paylaş

Comments are closed.