son dakika

KARANLIK DÜNYASINI MÜZİKLE AYDINLATTI

Kasım 6, 2018 | by kanal56
KARANLIK DÜNYASINI MÜZİKLE AYDINLATTI
Güncel
0

 

Siirt’te yaşayan ve 11 yaşında geçirdiği göz hastalığı nedeniyle yüzde 95 görme kaybı olan 71 yaşındaki Yavuz Bekman, kimsenin yardımı olmadan çalmayı öğrendiği farklı enstrümanlarla yaşama bağlanıyor.

Siirt Devlet Hastanesinde 33 yıl memur olarak görev yaptıktan sonra emekli olan ve 11 yaşında geçirdiği göz hastalığı nedeniyle yüzde 95 görme kaybı yaşayan 3 çocuk babası Bekman, yıllardır adeta karanlık dünyasını müzikle aydınlatıyor.

Görme yetisini büyük oranda kaybettikten sonra babasının aldığı  gitarla yaşama tutunan Bekman, daha sonra kimsenin yardımı olmadan yüksek hafıza özelliği ve azmiyle akordeon , cümbüş, bağlama, darbuka, def, davul ve en çok sevdiği udu başarıyla çalmayı öğrendi.

Yaşama müzikle bağlanan Bekman’ın boş zamanlarında eşi Fikriye Bekman ile ud çalıp, şarkı söylüyor.

Bekman, ayrıca zaman zaman uğradığı arkadaşına ait çay ocağında işletme sahibi İsa Güneş ile birlikte cümbüş çalıp şarkılar söylüyor.

“Çalarken zevk alıyorum”

Bekman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 yaşında geçirdiği göz hastalığı sonucu görme yetisini yüzde 95 kaybettiğini, buna rağmen ilkokul ve liseyi okuduğunu, 45 yaşında da Açık Öğretim Fakültesinden mezun olduğunu anımsattı.

Babasının aldığı gitarla müzikle tanıştığını, daha sonra  akordeon , cümbüş, bağlama, darbuka, def, davul ve ud çalmayı öğrendiğini anlatan Bekman, özellikle ud çalmayı çok sevdiğini söyledi.

Hafızasının çok güçlü olduğunu, bin parçayı ezberlediğini dile getiren Bekman, en büyük hayalinin beste yapmak olduğunu belirtti.

“Hafızam çok kuvvetli. Bu da Allah vergisi. Allah bir yerden alınca diğer yere veriyor. Tamamen Allah’ın verdiği hafıza, çok güçlü bir kulak ve kabiliyet var. Çalarken zevk alıyorum. Ben halimden memnunum, dünyaya bir daha gelsem aynı kişi olarak gelmek isterim. Belki benim için böylesi daha hayırlıdır. Sosyal yönüm çok geniş. Türkiye’nin her yerinde arkadaşlarım vardır. İnsan sevgisi çok önemli. Bende insan sevgisi sınırsız.” ifadelerini kullanan Bekman, hayatında hiç kimse ile kavga etmediğini dile getirdi.

“Hayata hiçbir zaman küsmemek lazım”

Engellilerin hiç bir zaman sosyal yaşamdan kopmaması gerektiğini ifade eden Bekman, konuşmasını şöyle sürdürdü :”Engelliler hiçbir zaman dünyalarını karartmasın ve mutlu olabilmek için en az bir enstrüman çalsın. İnsanların kendilerini mutlu etmesi için en az bir enstrüman çalmasını öneririm. Ömrüm boyunca aynaya bakmadan tıraş oldum. Evde elektrik ve su tesisatı arızalarını yapabiliyorum. Görememem bu konuda bana engel olmuyor. Yani insan istediği zaman her şeyi yapabilir, engeli ona engel olmamalı. İnsan mutluluk aradı mı en ufak şeylerde bile mutluluğu bulabilir. Telefon rehberimde 600 kadar insanın numarasını ezbere biliyorum. 600 kişiyle asla telefon irtibatımı kesmiyorum. Dışarıda esnaf arkadaşları ziyaret ederim, mutluluğu sürekli ararım. Hayata hiçbir zaman küsmemek lazım. Aşık Veysel benim idolüm, onun hayranıyım ve hep onu örnek aldım .”dedi.

Bekman’ın eşi Fikriye Bekman da eşiyle görücü usulü evlendiklerini ve güzel bir yaşam sürdürdüklerini söyledi.Bekman, “Yavuz beyle güzel bir yaşam geçirdik. O çalar ben söylerim. Ben de onun gibi müziği çok severim. O yönden kafamız hep uyuştu. Beraber hep gezdik, gezmeyi çok seviyoruz. Sosyal yönümüz çok kuvvetli.” ifadelerini kullandı.

 

Paylaş

Comments are closed.