son dakika

KAN İHTİYACI HAD SAFHADA

Ağustos 23, 2019 | by kanal56
KAN İHTİYACI HAD SAFHADA
Güncel
0

KIZILAYDAN KAN BAĞIŞ ÇAĞRISI

Son günlerde ilimizde kan ihtiyacı konusunda kritik bir aşamaya gelindiği belirtiliyor. Kızılay yetkilileri kan ihtiyacının karşılanabilmesi için vatandaşları kan bağışı yapmaya davet etti.
Kızılay Kan Merkezi Sorumlusu Dr.Esma Şen, Siirtin yıllık kan bağışının yerelden karşılanamadığını belirterek, kan bağışının insan sağlığı aç ısından da yararlı olduğunu belirtti.
Siirt’in yıllık kan ihtiyacının 6 bin ünite civarında olduğunu belirten Dr.Şen “ İlimizin yıllık kan ihtiyacı 6 bin ünite civarındadır.Bunun tümünü karşılamakta zorlanıyoruz.Özellikle içinde bulunduğumuz yaz mevsimi nedeniyle vatandaşlarımız ya il dışında olmalarından veya aşırı sıcaklardan çekindikleri için kan vermekten çekiniyorlar.Bu durumda stoklarımızın oldukça azalmasına neden oldu. Yılbaşından bu yana 2 bini aşkın ünite kan almış bulunmaktayız. Yıl sonuna kadar en az 3 bin ünite daha kan bağışı almamız gerekiyor. Bu konuda vatandaşlarımızı kendi sağlıkları ve bir başkasının hayatını kurtarabilmeleri açısından kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz.” Dedi.
Kızılay Şube Başkanı Nihat Altunç’ta kan ihtiyacının ne zaman ortaya çıkacağının bilinmediğini hatırlatarak vatandaşları kan ve kök hücre bağışına davet etti.
Herkesin her an kana ihtiyaç duyabileceğini belirten Altunç”Kan ve kök hücre bağışı konularında hepimizin duyarlı olması gerekiyor. Kimin ne zaman kana ihtiyaç duyacağını bilemeyiz. O nedenle tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum. Kan bağışı ile birlikte kök hücre bağışı da, bir çok hastalığın önüne geçilmesi ve bir çok insanın ölümden kurtarılması açısından çok önemlidir. Biz Kızılay Siirt Kan merkezi olarak bütün vatandaşlarımızı bağış yapmaya davet ediyoruz.” dedi.
Başkan Altunç önümüzdeki günlerde kan bağışını arttırmaya yönelik olarak çeşitli kurumlarla işbirliği içerisinde kampanyalar düzenleyeceklerini belirtti.

Paylaş

Comments are closed.