son dakika

Kaçak Elektrikte 25 Bin Tüketiciye Yargı Yolu Göründü

Nisan 16, 2015 | by kanal56
Kaçak Elektrikte 25 Bin Tüketiciye Yargı Yolu Göründü
Güncel
0

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak’ta kayıt dışı elektrik kullanımı ile mücadelesini hukuki alanda da sürdürüyor.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak’ta kayıt dışı elektrik kullanımı ile mücadelesini hukuki alanda da sürdürüyor. Söz konusu mücadele çerçevesinde Dicle EDAŞ tarafından son bir yıl içerisinde 24 bin 467 abone hakkında kaçak elektrik kullandıkları gerekçesi ile cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Suç duyurusu sonrasında mahkemelerde görülen davalarda, şu ana kadar 2 bin 500’ü aşkın aboneye ‘kaçak elektrik kullanmak’ ve ‘mühür bozmak’ gibi suçlardan ötürü ya para ya da hapis cezası verildi.

Dicle EDAŞ hukuk bürosundan alınan bilgilere göre, 6 ilde toplam 24 bin 467 olan suç duyurularında ilk sırayı Şanlıurfa aldı. Bu ilde kaçak elektrik kullandıkları için haklarında suç duyurusunda bulunulanların sayısı, 6 ilin toplamının yaklaşık yarısını oluşturdu. Şirket avukatları, son bir yıllık süre içerisinde Şanlıurfa genelinde kaçak elektrik kullandıkları saptanan toplam 12 bin 200 abone hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Bu şehri 6 bin 81 abone hakkında yapılan suç duyurusu ile Batman, 4 bin 424 abone hakkındaki suç duyurusu ile Diyarbakır izledi. Dicle EDAŞ hukuk bürosu avukatlarının, Mardin’de 964 abone, Siirt’te 501 abone ve Şırnak’ta da 297 abone hakkında kaçak elektrik kullanmaktan ötürü savcılıklara suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

KAÇAK ELEKTRİĞE HAPİS CEZASI

Dicle EDAŞ avukatları, önceki yıllarda Türk Ceza Kanunu’na göre kaçak elektrik kullanmanın ‘hırsızlık’ olarak sayıldığını ve bundan dolayı çok kişinin hapis cezası aldığını hatırlattılar. Avukatlar, her ne kadar kaçak elektrik kullanmanın, Ceza Kanunu’nun 163. maddesine sonradan eklenen bir fıkra ile ‘Karşılıksız yararlanma’ suçuna dönüştürülmüş olsa da bunun sonucunda hâlâ hapis cezası olduğunu bilmeleri konusunda aboneleri uyardı.

Hukuk müşavirliği avukatları konuyla ilgili konuşurken, “Bu kapsamda karşılıksız yararlanma suçunun sabit olması halinde kaçak elektrik kullanan kişiler hakkında mahkemelerce 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Suçun tekrarında ise hükmün açıklanması kararı kaldırılmakta ve hapis cezası uygulanmaktadır. Ancak savcılık aşamasında borcun ödenmesi halinde savcılıkça takipsizlik kararı verilebilmektedir. Asliye ceza mahkemelerinde yargılanma aşamasında ise borcun ödenmesi halinde hükmün açıklanması geriye bırakılabilmektedir. Bu suçun birden fazla işlenmiş olması halinde ise hem önceki karar kaldırılmakta, hem de tekerrür maddeleri uygulanarak artırımlı cezalar uygulanmaktadır.” dedi.

2 BİN 500’Ü AŞKIN ANONEYE PARA YA DA HAPİS CEZASI

Dicle EDAŞ avukatları, elektrik sayaçları ile oynanması ya da mührün kırılması halinde abonelerin, kaçak elektrik kullanmanın yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun 203. Maddesi’nde düzenlenen ‘Mühür bozma’ suçunu da işlemiş olacağına dikkat çekerek, şöyle dediler:”Elektrik sayacını bozan ya da mührünü kıran kişi hakkında, bunun yanı sıra ayrıca kaçak elektrik kullanmak suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilmektedir. Nitekim Dicle EDAŞ tarafından elektrik dağıtım hizmeti verilen 6 ilde yaklaşık 2 bin 500’ü aşkın aboneye kaçak kullanım ve mühür bozma gibi suçlardan dolayı mahkemeler tarafından değişik sürelerde hapis ve değişik miktarlarda para cezası verildi.” 9 bin 766 abonenin de yargı süreci devam ettiği öğrenildi.

Bu arada, Dicle EDAŞ’ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta kayıp kaçak oranı yaklaşık yüzde 75 düzeyinde bulunuyor.

Paylaş

Comments are closed.