son dakika

HESTANIN YERİNİ ÇERMİK ALDI

Ağustos 15, 2019 | by kanal56
HESTANIN YERİNİ ÇERMİK ALDI
Güncel
0

Asırlardan beri Siirtlilerin şifa bulmak amacıyla gittikleri Hesta Kaplıcasının yerini Çermik Kaplıcaları almaya başladı. Bu durumun meydana gelmesinde bu kaplıcaya giden yolun Ilısu Baraj gölünün altında kalması yatmaktadır.

Siirt Hesta Kaplıcası arasındaki yaklaşık 60 km yolun bir bölümünün Ilısu Baraj gölü altında kalmasının ardından Hestaya gitmek isteyenler Şırnak veya Batman üzerinden gitmeye başladılar. Şırnak üzerinden Hestaya gidenler 180 km, Batman üzerinden de gidenler 220 km lik bir yolu kat etmek zorunda kalmaya başladılar.

Bu durumun kendileri için büyük bir zahmete yol açtığını belirten vatandaşlar”Daha önce yaklaşık bir saatte Hesta kaplıcasına varıyorduk. Ancak yolun bir bölümünün Ilısu baraj gölü suralır altında kalması nedeniyle şimdilerde ya Batman veya Şırnak üzerinden gitmek zorunda kalıyoruz.Bu da bizim için büyük zahmetlere yol açıyor.Bu nedenle tercihimizi artık Çermikten yana kullanmaya başladık. Bu bayram tatilinde çok sayıda vatandaş Hesta Kaplıcası yerine Çermik Kaplıcalarına gitmeyi tercih etti. Çermik’e ulaşım daha rahat. “ şeklinde konuştular.

Öte yandan Siirt Hesta arasında yolcu taşımacılığı yapan minibüs sürücüleri de bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilendiklerini belirtiyorlar. Geçmiş yıllarda günde 15-20 minibüsün bu yolda sefer düzenlediğini belirten minibüs sürücüleri şu görüşleri ileri sürdüler “Şimdilerde yolcu sayısı çok azaldı.Yolcu sayısı geçmiş yıllara oranla %10 lar seviyesine düşmüş durumda.Siirtliler artık Hesta Kaplıcasına çok fazla gelmiyorlar. Onlar gelmeyince Hestada ki misafir sayısı da oldukça azaldı. Çünkü Hesta Kaplıcasına  gelenlerin yarısından çok fazlasını Siirtliler oluşturuyordu.Onların sayıları düşünce Hestada da yoğunluk oldukça azaldı. Eskiden konaklama yerlerinde yer bulabilmek için zahmet çekilir ve hatta sıraya girilirken şimdilerde çoğu boş durumda.”

Gerek vatandaşlar ve gerekse sürücüler Siirt’i Hestaya bağlayacak yolun bir an önce tamamlanmasını istediler.

Çermik Kaplıcalarına gitmeyen bazı vatandaşlarında Batman iline bağlı Sason İlçesindeki kaplıcalara gittikleri belirtiliyor.

Süleyman Peygamberin eşi Belkis Sultana evlilik hediyesi olarak armağan ettiğine inanılan Hesta Kaplıcası şifalı sıcak bir suya sahip.Bu suyun bir çok romatizmal hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor. Hesta Kaplıcası 1990 yılına kadar Siirt’te bağlı iken bu yıllarda Şırnak ilçesinin il yapılması ile Şırnak iline bağlandı.

Paylaş

Comments are closed.