son dakika

“GEÇMİŞ GELECEĞİMİZDİR” SLOGANIYLA SİİRT MÜZESİNE ETNOGRAFİK ESER TEMİN ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Ağustos 23, 2017 | by kanal56
“GEÇMİŞ GELECEĞİMİZDİR” SLOGANIYLA SİİRT MÜZESİNE ETNOGRAFİK ESER TEMİN ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI
Güncel
0

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada; etnografik eşyalara sahip vatandaş, kurum ve kişilere çağrıda bulunarak, toplanacak eserlerin Arkeoloji müzesinde sergileneceğini duyurdu.


Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Eski Siirt Valiliği binası, Etnografya Müzesi olarak kullanılmak üzere, Kültür Turizm bakanlığına tahsis edilmiş olup, düzenleme çalışmaları devam etmektedir. İlimizin tarihini ve kültürünü tüm yönleriyle yansıtabilmek amacıyla (Siirt’te tarihi boyunca kullanılan geleneksel giyim-kuşam, yöremizin yeme-içme kültürü, mutfak gereçleri, avlanma ve avcılık malzemeleri, eski ateşli ve kesici silahlar, ilimizin önemli din, bilim, sanat, kişileri, bölgede yaşamış farklı din ve tarikatlara ait eşyalar ile kıyafetleri, evlerde kullanılan süs eşyaları, günlük sosyal hayatta kullanılan aksesuarlar ve süs eşyaları, ekim ve üretimde kullanılan tarım aletleri, toplumsal sanatların devamlılığında kullanılan sanatsal alet ve edevatlar vb.) eser temin edilebilmesi ve bu eşyaların kurulacak olan Müze Müdürlüğüne kazandırılarak gelecek nesillere aktarılması büyük önem arz etmektedir.” denildi.

Vatandaşların destek ve katkılarının önemine dikkat çekilen açıklamada, etnografik bir eser veya eski bir fotoğrafa sahip olan vatandaşların İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 0 (484) 224 60 01 nolu telefon ile iletişime geçilmesi istendi.

Siirt’in tarihi belleğini oluşturarak ve nostaljik bir karakter eden bu çalışmaya önem verilmektedir. Değerlerimize sahip çıkma adına kültürel hazine niteliğindeki etnografik eşya toplama çalışmalarına destek ve katkı beklenmektedir. Ayrıca hibe edilecek olan eşya veya fotoğraf sahibinin adı ve soyadı yazılarak sergileneceği bildirildi.

thumbnail_kent arşivi (2) thumbnail_kent arşivi (3) thumbnail_kent arşivi (4) thumbnail_kent arşivi (10)

Paylaş

Comments are closed.