son dakika

FISTIKÇILIKTA ÖNEMLİ ADIM

Haziran 29, 2016 | by kanal56
FISTIKÇILIKTA ÖNEMLİ ADIM
Güncel
0

Avrupa Birliğinin fon desteğiyle gerçekleştirilecek olan Siirt Fıstık İşleme Tesisi Projesinin tanıtımı yapıldı. Siirtlilerin yıllardan beri büyük bir umutla beklediği projenin yürütülmesi işlemini üstlenen firmanın yetkilileri tarafından düzenlenen tanıtım toplantısına bazı fıstık üreticileri, tüccarları ve birlik yetkilileri katıldı.

Firmanın takım lideri Bahri Aydın projenin Avrupa Birliği fonu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanacağını belirtti. Projenin amaçlarını anlatan Aydın ”Siirt ekonomisine katkıda bulunmak,  Siirt fıstık sanayinin gelişmesini sağlamak başlıca amaçlarımızdır.Bunların yanı sıra ortak kullanım  tesisi kurmaktır. Ortak kullanım tesisi adı çok  önemli. Buna dikkat  çekmek istiyorum. Bu tesis fıstık üreticileri,  fıstık işleyicisi, fıstık satıcılarının ortak  kullanacağı bir alan. Bunun içinde paketlemesi var, hijyenik işlemlerinin yapılması var, paketlenmesi var, depolanması var.Sizlerin vereceği bir kararla  ya bu tesiste  tüm üreticilerin getireceği  ve burada işlenecek ürünle ortak bir marka oluşturmak ya da  üreticilerin ürünlerini getirip belirli bir işlemi kırma kavlatma veya paketleme gibi bir işlemi burada yapmaları.Bu iki modelin de artılarını eksilerini sizlere anlatacağız ve ortak bir karara varacağız ve buna göre çalışma yapacağız. Pazar araştırması yapacağız. Hangi ülke ne istiyor, nasıl istiyor? Gelip bunları sizlere anlatacağız.Daha sonra bu tesisin insan yapısını oluşturup yetiştirmeye çalışacağız. Şu sıralarda tesise yönetici alıyoruz. Bildiğiniz kimseler varsa önerin. Bu yöneticileri iki yıl boyunca eğiterek yetiştirmeye çalışacağız. Bunların yanı sıra ulusal ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örneğin Gaziantep iline ziyaretler yapacağız. Gaziantep’i biliyoruz demeyin. Onları Siirtten ve başka yerlerden               fıstık alıp nasıl bir marka oluşturduklarına bakacağız.Bursa iline ziyaret yapacağız.Bursa da kestane olmadığı halde kestane şekerini nasıl bir marka haline getirdiklerini araştıracağız. Markamızı oluşturacağız. Hedefimiz birlikte çalışmayı sağlamaktır. Bu tesis  fıstık üreticileri işleyicileri ve tüccarlarınındır.Siz ne kadar sahip çıkarsanız o kadar başarılı olunur.”

Aydın, önümüzdeki günlerde projenin il genelinde tanıtımına devam edilerek hem ilgili kesimlerin ve toplumun bilgilendirilmesine çalışılacağını sözlerine ekledi.

Ekipte yer alan diğer uzmanların  istatistiki ve sosyal alanda verdikleri bilgilerin ardından  fıstık üreticisi, işleyici ve  tüccarlarının görüşleri dinlendi.

33c3ff7f-b626-4c53-989b-cac84463ab5b 6f5384e2-d644-4cbd-bce3-ab3a727ddbd3 82e14440-f8a5-472f-ad43-8cda5dbc423e f892542b-9a61-4f04-a6a6-5d77fc83a8ad

 

Paylaş

Comments are closed.