son dakika

EĞİTİM CAMİASI TATİLDEKİ DÜZENLEMEYİ SEVDİ

Mayıs 16, 2019 | by kanal56
EĞİTİM CAMİASI TATİLDEKİ DÜZENLEMEYİ SEVDİ
Güncel
0

Milli Eğitim Bakanlığınca okulların tatil dönemlerine ilişkin olarak yapmayı planladığı değişiklik eğitim camiası tarafından beğenildi. Eğitimciler ve öğrenciler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni düzenlemenin daha yararlı olacağını belirtiyorlar.

Avrupa’nın bir çok ülkesinde bir  eğitim ve öğretim yılında ikiden çok tatil yapıldığını belirten eğitimciler ülkemizde de böyle bir uygulamaya gidilmesinin yerinde olduğunu ifade ediyorlar.

Milli Eğitim Müdürü İsa Güneş, yeni uygulama ile öğrencilerin verilecek tatillerle dinlenme imkanı bulacaklarını belirtti ve bununda eğitim ve öğretimin kalitesinin  yükselmesine neden olacağını söyledi.

Şu andaki uygulamada dönemlerin çok uzun sürdüğünü belirten Güneş yeni uygulama ile bu sürelerin kısalacağını belirterek “Şimdiki uygulamada birinci ve ikinci dönemler çok uzun sürüyordu. Bu durumda öğrencilerde bir bıkkınlığa bir motivasyon düşüklüğüne neden olabiliyordu.Araya iki yeni tatil dönemi konularak bu  sürelerin düşürülmesi çok yararlı olacaktır.Öğrencilerimizde öğretmenlerimizde bu tatiller dinlenme imkanı bulacaklar.Bu da moral motivasyon açısından çok önemlidir. Bu sayede eğitim ve öğretimin kalitesi yükselecektir.” Dedi.

Şimdiki uygulamada eğitim ve öğretim yılının başında ve sonunda konulan seminerlerden arzulanan verimin alınamadığını ifade eden Güneş sözlerini şöyle sürdürdü”Bilindiği üzere şimdiki sistemde öğretmenlerimiz için eğitim ve öğretim yılı başında ve sonunda seminerler gerçekleştiriliyordu. Birçok öğretmenimiz bu seminerlere katılmamak için çeşitli mazeretler uyduruyordu.Hatta bazı yıllar bakanlık tarafından öğretmenlerimize tatillerini geçirdikleri yerlerde  bu seminerlere katılma hakkı tanınıyordu. Bu nedenlerden dolayı bu seminerlerden arzu edilen sonuçta alınamıyordu. Seminerlerin bu tatillerin arasına alınması da çok isabetli olmuştur.”

Uzun yaz tatilinin kısalmasının öğrenciler açısından daha yararlı olduğunu belirten bazı öğretmenler “Dönemlerin uzun olması öğrenciler de bir bıkkınlık meydana getiriyordu. Bunun yanı sıra uzun yaz tatilini öğrencilerimiz yeteri kadar değerlendiremiyorlardı.Bu tatilin bölünmüş olması bu tatillerde öğrencilerimize zamanlarını daha iyi değerlendirme imkanı sağlıyor. Öğretmenler açısından tatilin kısalmamış olması d a isabetli bir karardır.” Şeklinde görüş belirttiler.

Öğrencilerde konulmasına karar verilen iki yeni tatilin çeşitli gezi ve etkinliklerle değerlendirileceğinin açıklanmış olmasına sevindiklerini ifade ettiler. Öğrenciler “Yeni düzenleme de birer haftalık iki yeni tatil konuluyor. Bu tatillerde derslere biraz ara vermiş olacağız. Bu çok iyi. Bununla birlikte bu tatillerin gezi ve benzeri etkinlikler değerlendirilecek olması da sevindiricidir.” Dediler.

Paylaş

Comments are closed.