son dakika

DSİ’DEN BOĞULMALARA KARŞI UYARI

Haziran 21, 2018 | by kanal56
DSİ’DEN BOĞULMALARA KARŞI UYARI
Güncel
0

Yaz döneminin başlamasıyla birlikte yaşanabilecek boğulma olaylarınıönlemek maksadıyla Bölge Müdürlüğümüzce çeşitli tedbirler alınmıştır.


Bu tedbirler özetle;

1) Basın yoluyla uyan ve bilgilendirme yapılması.
2) SMS yolu ile sistemde kayıtlı kişilere yapılan uyarılar, (sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum/kuruluş temsilcilerinden oluşan 4.7000 kişiye boğulma vakalarına karşı bilgilendirme amaçlı SMS gönderilmektedir.)
3) Baraj s gölet ve sulama kanallarına uyarı levhaları konulması.
4) Görevli personelimizce mahallinde yapılan uyarılar.
5) Kamu spotu (film, afiş ve el ilânları) ile yapılan uyarılar.
6) Okullarda öğrencilere yönelik yapılan eğitim çalışmaları.
Ancak; Özellikle yaz aylarında, Bölgemizde havaların çok sıcak olması nedeniyle DSİ’ce çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma olayları maalesef yaşanmaya devam etmektedir.
DSİ’ce suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında; Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak
değişim gösterebilmesi,
– Yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması,
– Su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi,
– Su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi (soğuk şoku: ilk başta ağır bir solunum yetmezliği, hızlı nefes alıp verme, panik, kalp atış hm ve tansiyonun yükselmesi.) yaşanabilmesi,
– Tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması,
– Göl alanı içerisinde su alma yapısı vb. sanat yapılarının yer alması, sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle; Baraj, Gölet ve Sulama Kanallarına, girilmemesi, SUYA GİRMENİN TEHLİKELİ VE YASAK OLDUĞU bilinmelidir. . .
Hava sıcaklıklarının artış gösterdiği yaz aylarında serinlemek amacıyla Kurumumuz tarafından inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında suya girilmemesi, girenlerin uyarılması ve engellenmesi can kayıplarını önleyeceğinden, bu yapılar etrafında yer alan uyarı tabela ve yazılarına mutlak surette uyulması vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır.

Paylaş

Comments are closed.