son dakika

DONARAK ÖLEN KEDİDEN ETKİLENDİ,ESKİ OTOMOBİL LASTİKLERİNDEN KEDİLERE YUVA YAPTI

Ocak 12, 2019 | by kanal56
DONARAK ÖLEN KEDİDEN ETKİLENDİ,ESKİ OTOMOBİL LASTİKLERİNDEN KEDİLERE YUVA YAPTI
Güncel
0

Siirt’te 20 yıldır lastik tamirciliği yapan Fikret Apaydın, soğuk havalar nedeniyle otomobil lastiklerinden kedi evleri yaptı.
Apaydın, kullanım süreleri dolan lastikleri değerlendirilerek kedi evine dönüştürdü.


Müşterisi Uğur Marakçı’nın kendisine kentte donarak ölen bir kedinin resmini göstermesi üzerine Apaydın, lastiklerden kedi evi yapmaya karar verdi.
Apaydın, arkadaşının da yardımıyla yaptıkları 5 kedi evini, kentte 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve bazı parklara koydu.
Lastik tamircisi Fikret Apaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, donarak ölmüş kedi gördüğünü bunun üzerine onu düşünerek atık lastiklerden kedilere yuva yaptıklarını söyledi.
Vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını gerektiğini belirten Apaydın, şöyle konuştu:


“Vatandaşlarımızın sokak hayvanlarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Sokak hayvanlarımızın donarak ölmesini istemiyoruz. Biz nasıl yaşıyorsak onların da öyle yaşamasını istiyoruz. Donarak ölen kediyi gördükten sonra etkilendim. Sığınacak bir yerleri yok. Bizler de böyle bir şey düşündük. Atık lastiklerimizden yuva yaptık. Toplamda iki katlı 5 adet kedi evi yaptık. İki tanesini 15 Temmuz meydanına, bir tanesini Kooperatif Mahallesine, iki tanesini de Bahçelievler Mahallesine koyduk. Halkımıza da örnek olmasını istiyoruz. Hayvanlar yazık, günahtır onlarında ufak da olsa bir yuvasının olmasını isteriz.”
Apaydın, kendisinin daha çok kedi evi yapacağını ve bu konuda diğer meslektaşlarının da duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.


Apaydın’a donarak ölen kedinin resmini gösteren Uğur Marakçı da, donarak ölen kediden etkilenerek yola çıktıklarını belirtti.
Siirt’te gece saatlerinde havanın çok soğuk olduğunu ve hayvanların bundan olumsuz etkilendiğini ifade eden Marakçı, “Bir kedi ağacın dibinde donarak can vermişti. Bundan etkilendim ve yıllardır lastik tamirciliği yapan çok sevdiğim Fikret ağabeyimin yanına geldim. Konuyu kendisine anlattım. O da aynı şekilde üzüldü ve beraber böyle bir şey yapmaya karar verdik. İlk etapta 5 tane yaparak şehrin farklı noktalarına bıraktık. Tabi bu Siirt için çok az bir rakam. Bu konuda diğer lastik tamirciliği yapan arkadaşlarımızdan da özveri bekliyoruz. Onlar da kendi bulundukları bölgelere 5-10 tane yapıp bırakırlarsa kedilere çok daha güzel bir ortam sağlayacağız. Vatandaşlarımıza da burada iş düşüyor. Onlar da yemek artıklarını poşete bağlayıp çöpe atmak yerine tabaklara bırakıp evlerinin önüne bırakırlarsa bu anlamda kedilerde doyacaktır ve soğuktan çok daha az etkilenecektir. Bu soğuk havalarda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.” Şeklinde konuştu.
Vatandaş Reşit Akdekir de kedilerin üşümemesi veya donarak ölmemesi için çok anlamlı ve güzel bir davranış olduğunu kaydetti.

Paylaş

Comments are closed.