son dakika

 CUMHURİYET BAYRAMI DAHA BİR ANLAMLI KUTLANDI

Ekim 29, 2016 | by kanal56
 CUMHURİYET BAYRAMI DAHA BİR ANLAMLI KUTLANDI
Güncel
0

Cumhuriyetimizin 93. kuruluş yıl dönümü kutlandı. 15 Temmuz tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan ve tıpkı Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllardaki gibi 7’den 70’ e  tüm halkımızın kenetlenmesi sonucu hain darbe girişiminin ardından yapılan  kutlamalar daha bir anlamlıydı.

28 Ekim günü saat 13.30 da Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törenlerde coşku diğer yıllara oranla daha fazlaydı.

29 Ekim günü Vali Mustafa Tutulmaz ’ın makamında tebrikleri kabulünün ardından kutlama törenine Demokrasi Meydanında devam edildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay’ da kutlamalara katıldı.

Vali Tutulmaz,Belediye Başkan Vekili Zekeriya Çığır ve 3.Komando Tugay Komutanı Kur.Alb. Selçuk Yavuzla birlikte halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Daha sonra bir konuşma yapan Vali  Tutulmaz, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal ve arkadaşlarını rahmet ve minnetle andı. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne değinen Vali Tutulmaz  ; “

DEĞERLİ SİİRTLİLER;

KIYMETLİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARIM,

HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER,

CUMHURİYETİMİZİN TEMİNATI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER,

BASINIMIZIN SEÇKİN TEMSİLCİLERİ

Milletimizin tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan ve önümüze yepyeni ufuklar açan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yılını, büyük bir coşku içinde gururla kutluyoruz. Bu anlamlı günümüzde, tüm vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını içtenlikle kutluyorum. Bayramınız Kutlu olsun.

Milletimizin, aynı coşku ve duygu ile tek vücut olarak birleştiren, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü ve O’nun silah arkadaşlarıyla vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını veren tüm aziz şehitlerimizi de,  rahmetle ve minnetle anıyorum.

SEVGİLİ SİİRTLİLER;

Yüce Meclisimiz, bundan 93 yıl önce Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi ile Devletin ve rejimin temeli oluşturulmuş, Milletimiz, çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması yolunda da önemli adımlar atmıştır.

Cumhuriyetimiz, kardeşlik üzerine inşa edilmiş, bir ortak değerler bütünüdür; vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır. Bu ülkede yaşayan herkes hürdür. Birinci sınıf vatandaştır. Temel hak ve özgürlükler, Cumhuriyet rejiminin sağladığı hukuk sistemi içerisinde özgürce kullanılmaktadır.

Cumhuriyet, Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Bu sebeple, ATATÜRK ilke ve inkılâplarının ışığında, Cumhuriyetin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur. Aziz Milletimiz bu bilinç doğrultusunda, kendisini çağdaş dünyayla buluşturan Cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlıdır.

Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birliğine barış ve kardeşlik iklimine bölücü terör unsurları tarafından zaman zaman hain saldırılar yapılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, Türkiye Cumhuriyeti dün olduğu gibi,  bugün de tüm terör örgütlerine ve onları destekleyen iç ve dış güçlere karşı gereken cevabı, her zaman verebilecek güç ve kudrete sahiptir.

Devletimizin varlığına, Milli iradeye ve Demokrasimize karşı 15 Temmuz gecesi yapılan hain darbe girişimine karşı, Milletimiz; meydanlara dökülerek, milli iradeye ve hürriyetine sahip çıkmış, hain İhanet şebekelerine hak ettikleri cevabı en etkili şekilde vermişlerdir.

Hain Darbe girişimi karşısında onurlu bir duruş sergileyerek, demokrasiden yana tavrını koyan yediden yetmişe tüm kahraman Siirtli Kardeşlerime tekrar şükranlarımı sunuyorum.

Bu hain emmeler karşısında, tek ve en sağlam güvencemiz, birlik ve beraberliğimizdir. İstiklal şairimiz Mehmet Akif ERSOY bir şiirinde “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, Toplu vurdukça sineler, onu top bile sindiremez” diyerek, birlikteliğin gücünü ifade etmiştir. Bu birlikteliğimizi koruduğumuz müddetçe, ne içerden ne de dışarıdan bu millete düşmanlık edenler, hain emellerine asla ulaşamayacaklardır.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Cumhuriyet Bayramınızı Kutluyor,  hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.

Vali Tutulmaz ’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu ve Selami Değer Lisesinin dinletisi ile devam edildi. Bayram nedeniyle düzenlenen yarışmalarda derece giren öğrenicilere ödüllerinin verilmesinin ardından tören  resmi geçitle sona erdi.

2ee8e1e1-043d-4e44-82d8-a4b7f21391bd 87562190-2290-4103-b2f8-e61f31327554 fbfc8f31-6c95-46bd-9bb4-48218087159f fbe2f1d7-271d-42df-8783-e13ec481a435 f5945dad-3d39-4aa1-9815-6f3af3426870 e3f2b5bf-db78-450a-b8f6-14a9e4372342 b9af3fc3-f17c-48e2-ba3a-2ce7f7fdaf69 7729a026-3712-4fd0-9c0b-0f4a4a6874d7

Paylaş

Comments are closed.