son dakika

BUĞDAY PAZARI ESNAFI ESKİ GÜNLERİ ARIYOR

Mayıs 26, 2019 | by kanal56
BUĞDAY PAZARI ESNAFI ESKİ GÜNLERİ ARIYOR
Güncel
0

             Buğday Pazarı esnafı bol satış yaptıkları eski günleri arıyorlar.Tillo yolu  üzerindeki pazarda faaliyet gösteren esnaf eski satışları yapamadıklarını ve bu nedenle sayılarının her geçen gün azaldığını belirtiyorlar.

Yıl genelinde görülen satışların son yıllarda sadaka i fıtırın çıkarıldığı Ramazan ayında da görülmeye başladığını belirten esnaf bunun  başlıca nedeninin büyük çoğunluğu Şafii Mezhebine mensup olan halkımızın Hanefi Mezhebini taklit ederem buğday yerine para çıkarmayı tercih etmelerinin olduğunu belirtiyorlar.

52 yaşında olduğunu ve  baba mesleği olması nedeniyle  41 senedir buğday sattığını belirten Hasan Menekşe “Son yıllarda satışlarımız oldukça azaldı. Artık kimse pek buğday almıyor.Herkes un alıyor. Bu nedenle  sayımızda  gittikçe azalıyor. Eski yıllarda Ramazan ayında daha fazla yoğunluk oluyordu. Vatandaşlar  Şafii Mezhebine mensup oldukları için sadaki fıtırı buğday  olarak dağıtıyorlardı. Son yıllarda buğday yerine Hanefi Mezhebini taklit ederek para dağıtıyorlar. 4 yıl önce Ramazan ayında 30 tona yakın buğday  satarken şimdi 3 ton bile satılmıyor.” Dedi.

Menekşe bir çok kişinin satın aldığı buğdayı özellikle Tillo yolu üzerinde kaldırımlarda satmasının da satışlarının azalmasına neden olduğunu sözlerine ekledi.

Paylaş

Comments are closed.