son dakika

BÖLGE BAROLAR TOPLANTISI SİİRTTE YAPILDI

Şubat 27, 2016 | by kanal56
BÖLGE BAROLAR TOPLANTISI SİİRTTE YAPILDI
Güncel
0

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yer alan il baro başkanlarının katıldığı toplantı Siirt’te yapıldı.

Siirt Baro Başkanı Av. M.Cemal Acar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının ardından bir basın açıklaması yapıldı. Başkan Acar tarafından okunan açıklamada ülkemizin yaşadığı sorunlara değinildi.

Açıklamada şöyle denildi; “Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları 27 Şubat  2016 tarihinde Siirt’te toplanmış ve aşağıdaki hususlarda görüş birliğine varmışlardır.

Geçmişten günümüze kadar Türkiye’nin yapısal sorunlarına kaynaklık eden Kürt meselesinde gelinen aşama, bir bütün olarak toplumun geleceğini tehdit eden bir hal almıştır.meselenin barışçık çözümüne ilişkin arayışların akamete uğradığı günden bugüne yaşanan can kayıpları ile Kürt meselesi “hendek/kontr hendek siyaseti” ile iyice derinleşmiştir.

Çözüm sürecinin başlamasına ve devamına ilişkin bütün gerçeklerin kaynağı çatışmanın taraflarınında kabul ettiği üzere sorunun şiddet yönetimi ile çözülemeyeceğinin anlaşılması iken yeniden çatışmaya dönülmüş olması temel hak ve hürriyetlerde yarattığı ağır tahribat açısından kabul edilmez bulduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.Bu nedenle toplumda hiçbir karşılığı bulunmayan topluma rağmen devam eden başta yaşam hakkı olmak üzere sağlık, eğitim, barınma gibi en temel hakların ihlaline sebep olan bu çatışmaların bir an önce bitmesi çağrısını yapıyoruz.

Hemen yanı başımızda devam eden ve göçler nedeni ile bizim de yaşamımızın bir parçası haline gelen Suriye’deki ağır tahribattan sonra gelinen aşama ateşkes ve şiddet dışı yöntemlerle çözüm arayışları olmuştur.İlanihaye devam eteyecek ve hiçbir şekilde sürdürülemeyen bu yanlıştan bir an önce dönülmeli ve sivil siyaset üzerinden arayışlara kaldığı yerden devam edilmelidir.

Bu bağlamda Türkiye’nin Kürt meselesindeki kaygı ve korkularından kurtulmasının hem Suriye’deki barışa hemde iç barışa hizmet edeceği vurgulanmıştır.

Barış ve demokratik mücadele konusunda yılmaz mücadelesi ile Türkiye hafızasında iz bırakan meslektaşımız Av. Tahir ELÇİ’nin soruşturma dosyasında henüz hiçbir ilerleme kaydedilmemiş ve faillerin tespitine dönük etkin bir soruşturma yapılmamış olmasından derin bir kaygı taşımaktayız.Failler bulununcaya kadar olayın ve dosyanın takipçisi olacağımızı birkez daha kamuoyuna duyuruyoruz.”denildi.

08baf561-73bc-4eb4-94d2-658c928f1592

Açıklamaya   baro başkanları imza attı.

ADIYAMAN BAROSU

AĞRI BAROSU

BATMAN BAROSU

BİNGÖL BAROSU

BİTLİS BAROSU

DERSİM BAROSU

DİYARBAKIR BAROSU

HAKKARİ BAROSU

KARS-ARDAHAN BÖLGE BAROSU

MARDİN BAROSU

MUŞ BAROSU

SİİRT BAROSU

ŞIRNAK BAROSU

URFA BAROSU

VAN BAROSU

7dfbe3bc-5717-47d0-92e2-e7d35ff61084

Paylaş

Comments are closed.