son dakika

BELEDİYEDE YETKİ TARTIŞMASI

Şubat 7, 2019 | by kanal56
BELEDİYEDE YETKİ TARTIŞMASI
Güncel
0

HİZMET İŞİN TALEBİYLE İŞÇİLERE  % 10 AVANS

Siirt Belediyesinde yetki tartışması yargıya taşındı. Hak İş Konfederasyonuna bağlı  Hizmet İşin  çoğunluğu elde ettiği gerekçesiyle toplu sözleşme önce yetkili olan Türk İşe bağlı Belediye İş Sendikası itiraz edince konu yargıya taşındı.

Yetkili sendika yargı tarafından belirleninceye kadar Öz Hak İş’in talebi üzerine 1 Marttan itibaren bütün belediye işçilerine %10 oranında avans verilmesi kararlaştırıldı.

Siirt’te ki teşkilatlanma çalışmalarını yürüten Öz İnşaat İş Genel Başkanı Zekeriya Koca, konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Siirt Belediyesi bünyesinde teşkilatlanma çalışmalarında çok olumlu bir sonuca ulaştıklarını belirten Koca “İşçi kardeşlerimizin haklarını savunan bir sendikayız.İşçilerimizin teveccühü ile Siirt Belediyesinde yetkili sendika konumuna geldik. Ancak daha önceki yetkili sendika olan Türk İş itiraz etti ve konuyu yargıya taşıdı. Keşke olmasaydı. Biz işçilerin mağdur olmaması için belediye yetkililerinden işçi kardeşlerimizin maaşlarına %10 luk avans istedik. Bu isteğimiz belediye yetkilileri tarafından uygun görüldü. 15 Marttan itibaren işçi kardeşlerimiz maaşlarına ek olarak 10 luk avanslarını alacaklar. Yetkili sendikanın geçmiş dönem için imzaladığı toplu iş sözleşmesinde bu oran %7+7 şeklindeydi. Biz daha yetkiyi bile alamamışken işçi kardeşlerimize %10 luk avans sağladık. Yargı süreci tamamlandığında işçilerimizin haklarını savunan toplu sözleşmeyi imzalayacağız.” Dedi.

Taşerondan kadroya geçirilen işçilerin durumunu da takip ettiklerini belirten Koca, bu işçilere verilen % 4 + 4 zammın yetersiz kaldığını ve bunun arttırılmasını istediklerini söyledi.

Basın toplantısına Hak – İş Bölge sorumlusu Zeki Özen ile Hizmet İş  Şube Başkanı Emin Sevilde hazır bulundular.

Paylaş

Comments are closed.