son dakika

BAKAN EROĞLU AÇIKLAMIŞTI, KANAL 56 TV ARAŞTIRDI

Ocak 5, 2018 | by kanal56
BAKAN EROĞLU AÇIKLAMIŞTI, KANAL 56 TV ARAŞTIRDI
Güncel
0

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu geçtiğimiz haftalarda Siirt’e yaptığı ziyarette ilimizde yapılan yatırımları anlatırken  on adet  otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun kurulduğunu açıklamıştı.Kanal Televizyonu ekibi son derece modern sistemlerle kurulmuş olan bu gözlem istasyonlarını araştırdı.

Siirt Meteoroloji Müdürü Ayhan Aksu bu istasyonların çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Tillo ilçemizde kurulu olan istasyonda bilgi veren Aksu bu istasyonlarda sıcaklık, yağış durumu ve kar yüksekliği başta olmak üzere bir çok verinin elde edildiğini söyledi . Bu istasyonlardan elde edilen verilerin askeri, ulaşım ve tarım başta olmak üzere bir çok alanda kullanıldığını belirtti.İstasyonlarda bulunan araçların çalışmaları için gerekli enerjiyi güneş panellerinden sağlandığını belirten Aksu “Adından anlaşılacağı için tam otomatik gözlem istasyonları. Yağış durumundan kar kalınlığına kadar bir çok veri bu istasyonlarda gözlemleniyor.Bu istasyonlardan elde edilen verilen il müdürlüğüne  yansıtılıyor ve burada değerlendiriliyor. Meteorolojik veriler her geçen daha çok önem kazanıyor.Tarımdan askeri çalışmalara ve ulaşıma kadar bir çok alanda kullanılıyor.” Dedi.

Bakanlığın cep telefonlarından kullanılabilecek olan program konusuna büyük önem verdiğini belirten Aksu, arzu eden vatandaşların akıllı cep telefonlarına bu uygulamayı indirerek hava durumu hakkında anlık bilgi sahibi olma imkanına kavuşabileceklerini söyledi.

Paylaş

Comments are closed.