son dakika

2015 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Aralık 15, 2015 | by kanal56
2015 TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Eğitim
0

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında uluslararası düzeyde ihdas edilen TÜBA Akademi Ödülleri sahiplerini buldu.

Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay’ın da katıldığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “2015 yılı Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri” törenine, siyasiler, akademisyenler, ödüle layık görülen isimler, yakınları ile diğer davetliler katıldı.
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBA tarafından verilen akademi ödüllerinin tevdi edileceği üç bilim insanı ile Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (GEBİP) alanında ödül verilecek 38 bilim insanı ile Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödül Programı (TEÇEP) alanında ödül alacak 19 bilim insanını tebrik ederek, “Gayretleriyle emekleriyle birikimleriyle eserleriyle bilim dünyasına, ülkemize ve tüm insanlığa katkılar sağlayan hocalarımıza şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. TÜBA Başkanı ve üyelerini, ülkemizde her alanda bilimin gelişimine verdikleri destek ve sağladıkları teşvikten ötürü kutluyorum” dedi. “Atalarımız, ’Marifet iltifata tabidir’ demiş. TÜBA ödül törenini, bilim insanlarımızın emeklerini takdir etmeye yönelik bir iltifat olarak görüyorum” diye konuşan Erdoğan, bu anlayışla TÜBA Ödül Töreni’ni Cumhurbaşkanlığı olarak himaye ettiklerini söyledi. Başbakanlığım döneminden beri bilim, teknoloji ve bunun yanında araştırma, geliştirme, yenilikçilik çerçevesinde yürütülen tüm çalışmaları yakından takip ettiğini ve desteklediğini belirten Erdoğan, yılda 2 defa toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun tüm toplantılarına Başbakanlığı döneminde başkanlık ettiğini hatırlattı. Bu kurulda karara bağlanan pek çok projeyi bizzat himaye altına aldığını dile getiren Erdoğan, özellikle savunma sanayii projelerinin hızlı, etkin ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesi için her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamd olsun bilim insanlarımız, ilgili kamu kurumlarımız, özel sektör firmalarımızı yüzümü kara çıkarmadı. Aynı şekilde fen ve mühendislik bilimlerinde, sağlık bilimlerinde, sosyal bilimlerde yürütülen çok sayıda projenin, çok sayıda çalışmanın, çok sayıda bilim insanının da teşvikçisi, destekçisi olduk” dedi.

 

tuba-odulleri

erdogan_tuba

YSNN1513

YSNN1924

YSNN2035

Paylaş

Comments are closed.